جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

انعکاس عزاداری حسینی لنگرود - نمایش محتوای سیما

 

 

انعکاس عزاداری حسینی لنگرود

Loading the player...
تهیه کننده :سید علی اشرفی
دستیار تهیه: محمد ابراهیم پور
کارگردان: علی باباخانی
صدابردار: حمید یاسوری
تصویربردار: مهرداد عابد محزون،ابراهیم عباسی مقدم
دستیاران دوربین: سلمان شیخ حسینی ،حجت بقایی،خسرو اسماعیلی
 تکنسین ضبط: آرش شفیقی
 
هر ساله شیعیان، علویان و بسیاری از سنیان در ۱۰ روز نخست ماه محرم هر سال با برگزاری مراسم‌های سوگواری از آن واقعه یاد می‌کنند. عزاداری‌ها با رسیدن روز دهم (عاشورا) به اوج خود می‌رسد.
هر چند به لحاظ نظامی ابعاد این نبرد بزرگ نبوده‌است اما اثر اعتقادی و سیاسی بزرگی داشته‌است. نبرد کربلا یک واقعه تاریخی و اساسی در سنت و رسم شیعیان و تاریخ این مذهب محسوب می‌گردد. این درگیری هر ساله و به تناوب با برگزاری یادمان‌ها و عزاداری‌ها روایت و حکایت می‌شود. این رویداد از یک سو سبب تضعیف مشروعیت سیاسی حکومت بنی امیه شده‌است. به طوری که پس از آن قیام‌های فراوانی با شعار خونخواهی حسین بر ضد آن حکومت رخ داد و در نهایت منجر به سقوط آن شد. از سوی دیگر نقشی چشمگیر بر هویت اجتماعی و اعتقادی شیعیان طی سده‌های بعد تا به امروز داشته‌است.
شیعیان معتقد هستند فداکاری حسین بن علی و رسالت نبرد کربلا به فرمان الهی بوده است و این رخداد تاریخی را لازمه بیدار شدن و آگاه شدن امت اسلامی و توقف غصب خلافت مسلمین به وسیله یزید می‌دانند.
شبکه باران با محوریت ترویج و رونق فرهنگ عاشورایی و تبیین فلسفه نهضت حسینی از پوشش رسانه ای مراسم با شکوه عزاداریها و آیین های ویژه این نهضت مهم در نقاط مختلف استان و به تصویر کشیدن عمق عشق و ارادت نسبت به حماسه عظیم حسینی و پخش زنده آن از شبکه های باران و سراسری سیما خبر داد.
 
 
سال تولید: 1395