جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

انتقال دام به گیلان ممنوع شد - نمایش محتوای خبر

 

 

انتقال دام به گیلان ممنوع شد

شناسه : 64186337

مديركل دامپزشكي گيلان گفت: انتقال دام از استانهای آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه و ایلام به استان گیلان ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان دكتر سهراب عاقبتي امروز 2 تیرماه در جلسه دامپزشكي گيلان گفت: با توجه به شیوع بیماری ویروسی لمپی اسکین در بعضی از استانهای غربی تا اطلاع ثانوی انتقال دام از استانهای آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه و ایلام به استان گیلان ممنوع است.

وي اضافه كرد: بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی با ابتلاء بالا در گاوها است که آبله گاو نیز نامیده می شود. این بیماری با تب بالا جوش های پوستی ظاهر می شود و با کاهش تولید شیر سقط جنین، ناباروری و کاهش کیفیت مو و آسیب پوستی منجر به ضرر و زیان اقتصادی فراوانی می شود.

وي با بيان اينكه یکی از راههای مهم گسترش بیماری انتقال و جابجائی دامهای آلوده است، ادامه داد: نیش حشرات نظیر پشه ها و مگس های خونخوار نیز در انتقال بیماری نقش دارند.

وي گفت:با توجه به مسری بودن بیماری اداره کل قرنطینه و امور بین الملل سازمان دامپزشکی کشور، حمل و نقل دام از استانهای مذکور را به سایر استانها ممنوع اعلام كرده است و به همين دليل از تمامی افرادی که که اقدام به جابجائی دام به استان گیلان می كنند درخواست می شود قبل از انتقال هر گونه دام، جهت دریافت مجوز به اداره قرنطینه دامپزشکی گیلان مراجعه كنند.

مديركل دامپزشكي گيلان تاكيد كرد: بدیهی است در صورت مشاهده خودرو حامل دام زنده بدون گواهی حمل معتبر، تمامی دامها توقیف و پرونده متخلف به مراجع قضایی ارجاع داده می شود.

ایسنا