جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

انتخاب آراد به عنوان اسطوره زیبایی اسب کاسپین - نمایش محتوای خبر

 

 

انتخاب آراد به عنوان اسطوره زیبایی اسب کاسپین

شناسه : 106257113

انتخاب آراد به عنوان اسطوره زیبایی اسب کاسپین

سیزدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب کاسپین  با انتخاب اسب آراد به عنوان اسطوره زیبایی  عصر دیروز در رضوانشهر پایان یافت.
در پایان این جشنواره یک روزه  که  41 راس اسب از استان های گیلان ،مازندران ویزد حضور داشتند ، در قسمت نریان اسب آراد از باشگاه گلزاری یزد و در قسمت مادیان نیز  اسب نازگل از باشگاه تک تاز بندرانزلی به عنوان اسطوره انتخاب شدند که عنوان تک اسطوره این مسابقات  یا قهرمان قهرمانان نیز برای سومین سال پیاپی به اسب آراد از باشگاه گلزاری تفت یزد رسید.
دررده سنی زیر یک سال اسب رود پشت از رضوانشهر ،در قسمت یک تا دوسال اسب یادگار ودر قسمت 2 تا 3 سال نیز اسب نوید هردو از مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان ،در رده 3 تا 4 سال  اسب کیمیا از باشگاه تک تاز بندرانزلی ،درقسمت نریان  4 تا 6 سال اسب ارند ازرضوانشهر  / در قسمت مادیان  اسب نازگل از باشگاه تک تاز بندرانزلی /  در رده سنی 7 سال به بالای نریان ، اسب آراد از گلزاری یزد ودر قسمت مادیان  نیز اسب مهین از رضوانشهر اول شدند.
هوشنگ افشاری رییس هیات سوارکاری گیلان  این جشنواره را مقدمه ای برای برگزاری پنجاهمین سالگرد معرفی اسب کاسپین به جهان و چهارمین جشنواره بین المللی اسب کاسپین که شهریور ماه به میزبانی بندرانزلی برگزار می شود ،عنوان کرد.
اسب کاسپین از 95 تا حدود 128 سانتی متر قد ، پاهایی کوتاه ، کتفی شبیه آهوی وحشی ، گوش وسمی ظریف دارد.
زنده یاد لوئیز فیروز این اسب را از ایران به جهانیان شناساند و پس از آن با بررسی ها ی علمی روشن شد که پیشینه ی وجود این اسب در کرانه دریای خزر به حدود شش هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.
براساس آمارها تاکنون هزار راس اسب کاسپین در دنیا و250 راس در ایران شناخته شده است که 90 درصد اسب های کاسپین ایران در گیلان هستند.
منبع : خبرگیلان