رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

امکان ترانزیت کالا در بندر آستارا فراهم می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

امکان ترانزیت کالا در بندر آستارا فراهم می شود

شناسه : 162191078

امکان ترانزیت کالا در بندر آستارا فراهم می شود

 آستارا - ایرنا - مدیر کل گمرک آستارا از فراهم شدن امکان ترانزیت کالا در بندر چندمنظوره این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حمیدرضا محمدی روز یکشنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه شهرستان آستارا گفت: بندر آستارا در سال 93 از لحاظ حجم تخلیه ، بارگیری و نیز پهلوگیری کشتی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 205 درصدی داشت.
وی با اشاره به اینکه بندر آستارا از این لحاظ در بین بنادر شمال کشور رتبه نخست را کسب کرده است ، افزود: عملیات اجرایی فاز دوم بندر آستارا آغاز شده و هم اینک در مرحله تسطیح محوطه قرار دارد.
وی اضافه کرد: با افتتاح اسکله دوم در دهه مبارک فجر ظرفیت بندر آستارا به 600 هزار تن افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین با افتتاح اسکله دوم امکان پهلوگیری سه کشتی به صورت هم زمان در بندر آستارا فراهم می شود.
وی با اشاره به انجام عملیات صادرات و واردات کالا در بندر آستارا ادامه داد: تا یک ماه آینده رویه ترانزیت کالا از بندر آستارا نیز با هدف رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال مهیا می شود.
محمدی در ادامه از خرید دو دستگاه ایکس ری چمدانی برای گمرک آستارا خبر داد و بیان کرد: این دستگاه ها در کنترل محموله های ترانزیتی و صادراتی کاربرد دارد که از هفته دولت سال جاری به صورت رسمی آغاز به کار خواهد کرد.
مدیر کل گمرک آستارا یادآور شد: ارزش هر کدام از دستگاه های ایکس ری چمدانی بالغ بر 60 هزار دلار است.
وی ایجاد فضای اقتصادی سالم را از سیاست های گمرک آستارا عنوان کرد و افزود: در تلاش هستیم در حداقل زمان ممکن با جایگزین کردن روش هایی نوین بتوانیم صادرات چمدانی را از طریق مرز زمینی گمرک آستارا رونق دهیم.
وی ظرفیت گمرک آستارا را برای توسعه صادرات چمدانی مناسب خواند و ادامه داد: در روش های جایگزین سعی می شود امکان صادرات چمدانی برای تمامی مرزنشینان آستارایی فراهم شود.
وی مبارزه با خلاف و فساد مالی را از جمله سیاست های دولت تدبیر و امید خواند و گفت: گمرک با ایفای نقش مهم خود در رونق اقتصادی کشور همواره پیرو این سیاست ها بوده است.
محمدی در بخش دیگری از سخنان خود از ایجاد نخستین موزه تخصصی گمرک کشور در آستارا خبر داد و افزود: طبق قرارداد منعقده بین سازمان میراث فرهنگی و گمرک کشور این موزه تا دهه مبارک فجر امسال در ساختمان چوبی گمرک آستارا راه اندازی شده و به بهره برداری می رسد.
وی ساختمان چوبی گمرک آستارا جزو جاذبه های گردشگری این شهرستان خواند و ادامه داد: ساختمان چوبی گمرک آستارا در سال 1285 هجری شمسی در مساحت 400 متر مربع ساخته شده است.
مدیر کل گمرک آستارا در خاتمه از خبرنگاران آستارا به سبب پوشش اخبار گمرک تقدیر کرد.
گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.
163 هزار تن کالا به ارزش 58 میلیون دلار در چهار ماه امسال از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.
شهرستان بندری آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان ، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک به 700 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.