جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

آموزش تخصصی 1700 راننده حرفه‌ای در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

آموزش تخصصی 1700 راننده حرفه‌ای در گیلان

شناسه : 63653831
مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان خبر داد
آموزش تخصصی 1700 راننده حرفه‌ای در گیلان

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان از آموزش تخصصی یک‌هزار و 740 راننده حرفه‌ای 281 شرکت حمل و نقل جاده‌ای استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: آموزش تخصصی 1700 راننده حرفه‌ای در گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سبحان‌الله علیپور ظهر امروز در جمع اعضای کمیته آموزش اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان اظهار کرد: حدود 30 هزار نفر در صنعت حمل و نقل جاده‌ای گیلان فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه 281 شرکت حمل و نقل عمومی جاده‌ای کالا و مسافر در گیلان فعال است، خاطرنشان کرد: از این تعداد، 160 شرکت و موسسه در حوزه کالا و 121 شرکت و موسسه در حوزه مسافری گیلان فعال هستند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان با اشاره به اشتغالزایی صنعت حمل و نقل جاده‌ای گیلان، گفت: سرمایه و نیروی کار از مهم‌ترین عوامل رسیدن به رشد و توسعه پایدار در بخش حمل و نقل محسوب می‌شوند که باید بستر لازم برای فعالیت افراد در این بخش فراهم شود.

وی با تصریح بر اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون یک‌هزار و 740 راننده حرفه‌ای گیلان آموزش دیده‌اند، خاطرنشان کرد: توجه به آموزش رانندگان به دلیل تاثیر مستقیمی که بر نحوه رانندگی در شرایط مختلف، رعایت حقوق مردم، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی حمل و نقل کالا و مسافر می‌گذارد از موثرترین عوامل در حمل و نقل جاده‌ای است.

علیپور، نقش آموزش رانندگان را در افزایش کارایی آنها و بهبود سیستم حمل و نقل جاده‌ای تاثیرگذار نامید و تصریح کرد: ارتقای آگاهی عمومی و توان تخصصی و مهارت‌های شاغلان بخش حمل و نقل و جاده‌ای از مهم‌ترین اهداف برگزاری دوره‌های آموزشی در گیلان است.

وی اضافه کرد: در این دوره‌های آموزشی، اطلاعاتی در زمینه حقوق و مسئولیت‌های فعالان این عرصه و روش‌های ارتقای ایمنی سفرهای جاده‌ای ارائه شده است.

این مسئول آموزش رانندگان را یکی از موثرترین راهکارهای کاهش تصادفات رانندگی دانست و یادآور شد: ارتقای سطح آگاهی و مهارت تخصصی رانندگان از جمله نتایج مهم طرح آموزش حرفه‌ای رانندگان و متصدیان حمل و نقل جاده‌ای است.

وی با اشاره به اینکه حمل و نقل یکی از شاخص‌های مهم در اقتصاد کشور است، تصریح کرد: آموزش رانندگان به عنوان رکن اصلی در چرخه حمل و نقل از اهداف مهم است که باید توجه بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

علیپور، با بیان اینکه رانندگان یکی از اهرم‌های اصلی چرخه حمل و نقل جاده‌ای، نقش به‌سزایی در روند حرکتی این بخش دارند، متذکر شد: راننده حمل و نقل بار و مسافر بین شهری طبق تعریفی که در دستورالعمل اجرایی قانون و آیین‌نامه تامین اجتماعی رانندگان حمل بار و مسافر بین شهری آمده، دارندگان گواهینامه رانندگی معتبر و مناسب با وسیله ‌نقلیه عمومی بین‌شهری دارای مجوز فعالیت رانندگی توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای صادر باشد.

وی با اشاره به سرفصل‌های آموزشی رانندگان خاطرنشان کرد: سرفصل‌های مهم و اساسی آموزش تخصصی رانندگان حمل و نقل کالا و مسافر شامل دوره‌های ابعاد و اوزان بارهای عادی و ترافیکی، اخلاق حرفه‌ای، مهار ایمن بار، سلامت شغلی ویژه رانندگان، قوانین و مقررات، مهارت‌های زندگی، نماز و احکام اسلام و امداد و نجات جاده‌ای است.