سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

آموزش به کودک اوتیسم را جدی بگیریم - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آموزش به کودک اوتیسم را جدی بگیریم

آموزش به کودک اوتیسم را جدی بگیریم


اوتیسم بیماری است که با اختلالات شناختی همراه است و فرد در برقراری ارتباط و واکنش های اجتماعی با مشکل مواجه می شود. و نکته ناراحت کننده این است که آمار ابتلای این بیماری در جهان رو به افزایش است.
اغلب این کودکان در بدو تولد نرمال می باشند و تا ۲ سالگی آثاری از وجود این بیماری بروز نمی کند.
پس از ۲ سالگی ارتباط اجتماعی این کودکان مختل و یا کاملاً قطع می شود. کودکی که تا قبل از بروز بیماری حتی نام پدر یا مادر را بر زبان می آورده است، نه تنها دیگر صحبت نمی کند (چون تمایلی به صحبت کردن ندارد) بلکه پدر و مادر خود را به چشم اشیا می بینند. هرگز در نبود مادر یا پدر گریه نمی کنند، در غذا خوردن بسیار بی توجه هستند، گاهی پرخاشگر بوده و صرفاً اعمال را که به آن علاقه دارند انجام می دهند.
گاهی مشاهده می شود که ساعتها یک گوشه می نشینند و ساعتها با انگشتان دستشان بازی می کنند. این کودکان بازی با اشیا را بر بازی با انسان و حتی کودک هم سن خود ترجیح می دهند ، آنها تمایلی برای داشتن ارتباط با دنیای بیرون ندارند و به همین دلیل کودک اوتیسم را کودک در خودمانده نیز می گویند.
یکی از روشهای درمانی مورد استفاده برای این کودکان در ایران کار درمانی می باشد. به نحوی که مربی کودک را مجبور می کند کارهایی از قبیل بستن دکمه ها، متصل کردن خطوط به یکدیگر، دوختن بادمجان!، مشخص کردن میوه ها، در جا پریدن و... انجام دهد.
تاکید روان شناسان این است که روشهای درمانی به صورت تمام وقت و ۲۴ ساعته انجام می شود. به نحوی که کودک در ۳ شیفت با سه مربی (که حداقل یکی از آنها تخصص در گفتاردرمانی دارد) به سر می برد که البته این در ایران به علت هزینه بالا قابل انجام نمی باشد. اما نکته مهم این است که کودک اوتیسم را نباید کنار گذاشت و از او ناامید شد بلکه هر مقدار که ممکن است باید او را تحت آموزش قرار داد. کودکان اوتیسم می توانند تحت آموزش در سیستم آموزشی کودکان استثنایی قرار بگیرند این کودکان باید با مربیان خاص و در مدارس ویژه آموزش های لازم را دریافت کنند خوشبختانه چند سالی است که نگاه آموزش و پرورش استثنایی متوجه این مهم شده است و شاهد تشکیل مدرسه اوتیسم و جداسازی انها از سایر کودکان استثنایی هستیم. اگرچه این جداسازی بطور جدی در سیستم آموزشی همه کشور انجام نمی شود اما امید است با افزایش آگاهی والدین از شرایط کودک ، تربیت مربیان ویژه کودک اوتیسم ، آموزش به کودک اوتیسم بیش از پیش جدی گرفته شود.روزنامه جام جم