جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

امام زاده هاشم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امام زاده هاشم

Loading the player...

به نام خدا
و سلام به  شما دوستانی که در سفر به جاهای مختلف گیلان ما رو همراهی می کنین. این بار می خوایم به سفری زیارتی بریم. می خوایم به امام زاده هاشم بریم و با این مکان زیارتی بیشتر آشنا بشیم. اگه آماده این بسم اله.....
در گیلان، تعداد زیادی بقعه ی متبرکه وجود داره ؛ به طوری که به نسبت مساحت، از نظر دارا بودن بقعه های متبرکه، هیچ استانی با گیلان، برابر نیست. کرانه های خزر به خصوص گیلان، در سایه ی وضع طبیعی خودش یعنی راه های سخت گذر، کوه های بلند و جنگل های انبوه، همواره پناهگاه علویان ستمدیده ای بود که به خاطر ستم خلفای بغداد و کارگزارهای اونا، محل زندگی خودشونو رها کرده بودن. عده ی زیادی از این پناهنده ها، سادات جلیل القدرعلوی و وابستگان به خاندان نبوت بودن. بسیاری از بقعه های گیلان، آرامگاه این عزیزانِه که نزد مردم گیلان محترمن. از جمله ی این بقعه ها، بقعه ی امام زاده هاشمه که در دهکده ای به همین نام، در بخش سنگر و 32 کیلومتری رشت واقع شده یعنی کنار جاده ی رشت - قزوین، روی تپه ای مشرف به جاده و سفید رود. بَنای بقعه ی امام زاده هاشم به مساحت 400 متر مربع و هشت ضلعیِه که با آجر ساخته شده. این بنا، هر چند سال یک بار نوسازی می شه به خاطر همین، بافت اصلی بقعه به کلی به هم خورده. داخل بقعه، آیینه کاریِه و اِزاره ی دیوار، تا ارتفاع یک متر، سنگ کاری شده ست و بیت هایی از ترجیع بند محتشم کاشانی روی سنگ مرمر دیده می شه. گنبد بقعه به ارتفاع 6 متره و از خارج طرحی عالی داره. ضریحی مُشَبَّک و طلا اندود هم روی مرقد امام زاده نصب شده. زائر سرا، مهمان سرا ی چند طبقه، مسجد بزرگ و باشکوه، کتابخانه، درمانگاه، فضای سبز، کوه و رودخونه، سبب شده. این بقعه یکی از مراکز پُرآمد و شُد زائران و مسافران باشه.
دوستان، از همراهی شما بسیار سپاسگزاریم و امیدواریم در سفرهای بعدی هم افتخار همراهی با شما نصیب مون بشه. خدا یارو نگهدارتون.