سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

امام زاده ابراهیم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امام زاده ابراهیم

Loading the player...

هنگامي که از شفت به سمت جنوب غرب 34 کيلومتر پيموده شود، در دل کوهستان‌هاي جنگلي پوشيده از راشستان‌هاي تنومند و در درّه‌اي تنگ و بن‌بست، بقعه‌اي قرار دارد که قرن‌هاست مأمن و پناهگاه دردمندان و حاجتمندان منطقه و ديگر زوّاري است که از سرتاسر گيلان و ايران بدانجاي مي‌آيند تا روز يا روزهايي را در کنار ضريح مطهر امام‌زاده با خداي خويش نجوايي دردمندانه کنند. براي رسيدن به اين بقعه پس از «شفت» بايستي از «چوبَر»، «مبارک‌آباد»، «لاسَک»، «کِلوان»، «دورودخان»، «بابارِکاب» و در نهايت «روستاي طالقان» گذشت و آن گاه در آغوش طبيعت به زيارت بارگاه مطهر امام‌زادۀ خفته در آن بقعه شريف، شرف حضور يافت. بنا به روايات سينه‌به‌سينه و بعضاً مکتوب تاريخي، در اين بقعه بزرگي آرميده است که نامش ابراهيم بن موسي‌الکاظم (ع) مي‌باشد.

در «کتاب گيلان» دربارۀ امام‌زاده ابراهيم(ع) آمده است که بر اساس شجره‌نامه موجود، اين امام‌زاده از فرزندان امام‌موسي کاظم(ع) مي‌باشد. اين منبع افزوده است: در سال 1320 ش. در ساختمان بقعه تغييرات اساسي داده شد و نظر به مداخل زياد امام‌زاده، راه مالرو و جنگلي آن تعريض و به جاده ماشين‌رو تبديل گرديد. اين کتاب نيز از احترام بسيار زياد بقعه در نزد اهالي گزارش مي‌دهد.

نشريه «فرهنگ کوثر» پس از معرفي اجمالي امام‌زاده ابراهيم(ع) آورده است که اين امام‌زاده مهم‌ترين امام‌زاده پس از آقاسيدجلال‌الدين اشرف و امام‌زاده‌هاشم در استان گيلان است. همچنين در ادامه ذکر مي‌کند که بسياري از مردم گيلان عقيده دارند وي فرزند بلافصل حضرت امام موسي کاظم(ع) بوده که شماري از علما و مجتهدان گيلاني مقيد بودند هرساله چند نوبت به زيارت آن حضرت روند و شبي را در حرمش بيتوته کنند.


نوع: تولید ویژه نمایشی

موضوع : دیدنی های گیلان

عوامل برنامه عبارتند از:

تهیه کننده : سیرنگ پوررحیمی

کارگردان: صادق حسین پور

تولید ویژه: خانم معصومه مفیدی

Imamzadeh Eshagh which is located 25 km south west of shaft in Guilan.

This place has a very beautiful nature and nice view