جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹

افـزایـش صـبـر و بـردبـاری - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

افـزایـش صـبـر و بـردبـاری

افـزایـش صـبـر و بـردبـاری


همه ما با این بیت که به صورت ضرب المثل درآمده است آشنا هستیم که می گوید: «صبر و ظفر هر دو دوستان قدیمند/ بر اثر صبر نوبت ظفر آید» اما چگونه می توان به صبر و بردباری دست یافت؟
۱) پس از یک سال و نیمگی (که تا آن زمان برای ایجاد اعتماد اساسی باید به همه نیازها و خواسته های کودک شیرخوار پاسخ داد) می توان دربرآوردن نیازها و خواسته های کودکان عجله نکرد. آنها باید بیاموزند که همه خواسته هایشان بلافاصله انجام نمی شود.
۲) زمانی که کودک برای رسیدن به خواسته ای که جنبه حیاتی ندارد، سروصدا و بدخلقی می کند باید به او بی اعتنایی کرد نه تقاضا برای ساکت شدن و نه خشم و خشونت برای ساکت کردن او، بلکه باید بی اعتنایی کرد و در زمان مناسب آن خواسته را انجام داد.
۳) گفتن و خواندن داستان های کودکانه ای که در آن قهرمان داستان با صبر و بردباری به خواسته خود می رسد (مانند داستان خرگوش و لاک پشت) مفید است.
۴) پدر و مادر مهم ترین نمونه ها برای آموزش کودک هستند از این رو خود باید از شتاب و تعجیل و بی قراری برای رسیدن به خواسته هایشان بپرهیزند.
• اما برای بزرگسالان نیز روش هایی برای افزایش صبر و بردباری قابل ذکر است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:
۱) اگر خواسته ای دارید باید برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید و گام به گام جلو بروید.
۲) خداوند جهان را بر پایه روابط علت و معلولی ساخته است و چیزی به نام شانس و تصادف در آن وجود ندارد. توجه به این نکته و پیداکردن روابط علت و معلولی باعث بردباری در شما می شود.
۳) زمانی که برای رسیدن به خواسته ای تلاش می کنید، همه امکانات و عوامل را موردتوجه قرار دهید، از راهنمایی افراد صاحبنظر استفاده کنید.
۴) به?جای خواندن داستان های بی مایه در مورد رویدادهای عجیب و غریب و شانس و تصادف، یا دیدن فیلم هایی در این باره به خواندن مطالب واقعی یا داستان ها و اشعار ادیبان بزرگ که واقعیت ها را به شما ارائه می کنند و حکمت ها و سیره معصومان و صبر آنها و وعده گشایش به دنبال سختی در کلام الهی روی ببرید.
۵) زمانی که همه این کارها را انجام دادید، آنگاه با آرامش دست به دعا بردارید و اجابت خواسته خود را به شرط آنکه خواسته ای شایسته باشد از خداوند بخواهید. تردید نداشته باشید که او هر زمان که مصلحت شما بود نیاز شما را برمی آورد. این آگاهی به شما توان صبرکردن می دهد.


دکتر فربد فدایی
عضو هیات مدیره انجمن علمی روان پزشکان ایران
روزنامه سلامت