جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

افزایش همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان

شناسه : 246116354

افزایش همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و اذربایجان عصر امروز در بندرانزلی از افزایش همکاری های دوکشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما محمود واعظی در نشست بررسی همکاری های اقتصادی دو کشور در منطقه آزاد انزلی گفت: مسوولان دو طرف درخصوص افزایش همکاری های گمرکی ، بندری ، حمل و نقل و گردشگری رایزنی کردند.
وی با اشاره به ارائه پیشنهاد سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری جمهوری آذربایجان برای مشارکت در ساخت راه آهن قزوین – رشت- بندانزلی به آستارا و اتصال آن به شهر آستارای آذربایجان گفت: امیدواریم با بهره برداری از این خط آهن شرایط جدیدی در توسعه مناسبات اقتصادی دو طرف حاصل شود.
وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به تشکیل کمیسیون ویژه تسهیل در مبادلات تجاری دو کشور ایران و آذربایجان گفت : در این کمیسیون نمایندگانی از وزارتخانه های اقتصاد ، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان بانک ها و بخش خصوصی حضور دارند تا ضمن بررسی مشکلات راهکارهای افزایش مناسبات تجاری بررسی شود.
محمود واعظی بررسی افزایش صادرات محصولات کشاورزی ایران به جمهوری آذربایجان را از دیگر موضوعات مهم نشست امروز اعلام کرد و گفت: در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی به این کشور توافقاتی ویژه ای برای صادرات محصولات تولید داخل صورت گرفته است.
وی همکاری مشترک در دریای خزر برای استخراج نفت و افزایش تعاملات دریایی میان دو کشور را از دیگر موارد این نشست دانست و گفت : توسعه گردشگری مذهبی ، سلامت و تفریحی از طریق کشتیرانی و خطوط ریلی از تاکیدات دو طرف بود.
رییس کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان در ادامه با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور برای توسعه روابط اقتصادی مابین ایران و کشورهای حاشیه خزر گفت: به زودی توافقات ویژه ای برای افزایش همکاری مناطق آزاد دو کشور امضا خواهد شد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذرباییجان همچنین از طرح های در دست اجرای منطقه آزاد انزلی شامل مرکز تفریحات دریایی، فاز تجارت و گردشگری ، مجتمع بندری کاسپین و طرحهای زیرساختی و توسعه منطقه آزاد انزلی بازدید کردند.
منبع : خبر گیلان