جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

افتخار آفرینی رادیو گیلان در جشنواره ABU PRIZE 2018 - نمایش محتوای خبر

 

 

افتخار آفرینی رادیو گیلان در جشنواره ABU PRIZE 2018

شناسه : 356617047

افتخار آفرینی رادیو گیلان در جشنواره ABU PRIZE 2018
رادیو گیلان بار دیگر با نمایش  مسخ  به تهیه کنندگی و نویسندگی مهدی آذری افتخار آفرینی کرد .
جشنواره سالانه ABU PRIZE  انجمن پخش برنامه آسیا و اقیانوسیه  استو یکصد و پنجاه و هفت عضو از سراسر دنیا دارد و جشنواره آن در حوزه رادیو ، معتبرترین جشنواره رادیویی جهان است که به آن لقب اسکار رادیو هم داده اند .
این جشنواره ، امسال 2018 در بخش رادیو ، در هشت طبقه برگزار شد . در این دوره در طبقه نمایش رادیویی که عالی ترین طبقه جشنواره رادیو محسوب می شود ، بیش از 57 اثر از 50 کشور دنیا شرکت داشتند . این آثار از کشورهای مختلفی مانند: هندوستان،آلمان،انگلستان،هنگ کنگ،چین،ژاپن،بلژیک ،رومانی و... به دفتر جشنواره رسید که پس از بررسیهای اولیه و داوریهای مختلف در چند مرحله ،5  اثر به مرحله نهایی راه یافت . این آثار از کشورهای هند ،چین ، ایران ، ژاپن و کره جنوبی بودند . در مرحله نهایی نمایش رادیویی مسخ  عنوان بهترین اثر جشنواره را کسب کرد . گفتنی است که در سال 2016 و پس از 53 دوره ناکامی ، نمایش رادیویی ارتعاش به تهیه کنندگی مهدی آذری از گیلان جایزه بهترین نمایش رادیویی را به خود اختصاص داد . در پنجاه و چهارمین دوره این جشنواره نیز نمایش رادیویی آخرین عکس مورد تقدیر ویژه هیات داوران قرار گرفت و در این دوره نیز تندیس بهترین نمایش رادیویی به مسخ از رادیو گیلان تعلق گرفت.این جوایز شخصیت تازه ای را برای نمایش رادیویی کشور در جهان آفریده و نگاههای جهانی را به هنر نمایش رادیویی ایران تغییر داده اند .
با کسب این جایزه ایران،جزء معدود کشورهایی است که در سه دوره متوالی موفق به کسب رتبه شده است.
نمایش رادیویی  مسخ با شیوه ای نو ، سرگشتگی انسان معاصر را روایت می کند . این نمایش را شاید بتوان اولین نمایش در سبک نوآر در رادیوی جهان دانست که در قالب مدرن به نگارش در آمده است . نمایش رادیویی مسخ  به نویسندگی،کارگردانی و تهیه کنندگی مهدی آذری و با بازیهای شنیدنی صدف پیشه احسان ، حسین سیری ، بهرام نوری ، مهدی مددکار، طاهره اسماعیلی و ابراهیم عاطفی با صدابرداری معصومه همتی به مدت 22 دقیقه تهیه شده است . برای سامان بخشیدن به این نمایش بیش از 2000 نفر- ساعت ،کار بی وقفه بر روی آن انجام گرفته و با برافراشته شدن پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران در این عرصه جهانی ،این کار گروهی سنگین مزد خود را گرفت .
مهدی آذری متولد 1357 شهر رشت و دارای مدرک کارشناسی ارشد تولید سیما از دانشکده صدا و سیما می باشد . وی از سال 1374 با تهیه کنندگی رادیو کار خود را در صداو سیما ی مرکز گیلان آغاز کرد و با شرکت در بیش از 90 جشنواره داخلی ،بین المللی و جهانی شرکت نمود و موفق به کسب عنوان شد . جشنواره های  ABU PRIZE، کاسپین، NFS، FRANCE DRAMAدر فرانسه ، ساپور در ژاپن و... از جمله این جشنواره ها می باشند . لازم به ذکر است وی امسال بانمایش اخبار جنگ در جشنواره کاسپین و با اثر چتر حمایت  در جشنواره تامین اجتماعی و رسانه نیز خوش درخشید .