رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای منطقه آزادانزلی - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای منطقه آزادانزلی

شناسه : 138759218

آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای منطقه آزادانزلی

انزلی - ایرنا - مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار فعال در بورس کالای منطقه آزاد انزلی از شروع عرضه کالا بر اساس معاملات گواهی سپرده کالایی خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از مدیر روابط عمومی وامور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، حسن رضایی پور اظهار کرد : براساس این طرح، صاحب کالا با تحویل کالای خود به انبار پذیرش شده بورس و دریافت گواهی سپرده کالا می تواند اقدام به عرضه کالای خود از طریق بورس منطقه ای انزلی نماید.

وی در خصوص فرصتهایی که اجرای این طرح در بورس کالای منطقه آزاد انزلی پدید می آورد افزود : با عنایت به اینکه منطقه آزاد انزلی درگاه ورودی و خروجی کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز است، ظرفیت بسیار مناسبی برای تجار فرآهم می شود تا هزینه های بازاریابی و فروش محصولات خود را از طریق این طرح کاهش دهند، موضوعی که زمینه رونق معاملات بورسی را پدید می آورد.

وی با بیان اینکه پیش از این صاحب کالا جهت عرضه محصول خود در بورس کالای منطقه آزاد انزلی باید ضمانت به بورس تحویل میداد و در این طرح، این گواهی سپرده بعنوان تضمین از سوی بورس کالا پذیرفته می شود تصریح کرد : بهره گیری از این طرح فرصتی برای تجار کشور جهت ارائه درخواست پذیرش کالاهای خود در انبارهای بورس کالا ایجاد نموده و انبارداران سطح استان و منطقه، در صورت دارا بودن استانداردهای مورد نظر بورس کالا، می توانند انبار خود را در زمره انبارهای مورد تأیید این سیستم قرار دهند.

رضایی پور با اشاره به اینکه قبض انبار به عنوان تضمین بورس کالای منطقه آزاد انزلی، باعث تسهیل و تسریع در فرآیند معاملات کالایی می شود در خصوص مزیتهای اجرای این طرح گفت : براساس این طرح به جای اینکه کالا دست به دست شود، قبض انبار مبادله می شود، از سوی دیگر در حالت عادی هزینه ها و ضمانت صحت کالا در حمل و نقل، تخلیه و بارگیری با خریدار و فروشنده است ولی در این طرح این هزینه ها حذف می شود.

وی اضافه کرد : با عنایت به اینکه این اوراق می توانند به دفعات مورد معامله قرار گیرند، قیمت ها شفاف تر شده و خریدار و فروشنده اطمینان دارند که کالای آنها به بهترین قیمت و با کیفیت مشخص مورد معامله قرار می گیرند.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر ، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

معافیت مالیاتی 20 ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف 100 درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانجات ، فعالیت بورس کالای منطقه ، اجرای کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی - تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال جنوب ، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، کراسنودسک در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان ،دسترسی از طریق راههای مناسب ، به بازارهای مصرف کشورهای CIS ، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.