جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

اعتلای فرهنگ کتابخوانی در گیلان نیازمند حمایت شهرداری هاست - نمایش محتوای خبر

 

 

اعتلای فرهنگ کتابخوانی در گیلان نیازمند حمایت شهرداری هاست

شناسه : 48293838

اعتلای فرهنگ کتابخوانی در گیلان نیازمند حمایت شهرداری هاست

 مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان تاکید کرد: اعتلای فرهنگ کتابخوانی در استان نیازمند حمایت شهرداری هاست.

 

به گزارش ایرنا، 'امیر محمدپور گیلانی' روز پنجشنبه در نشست ویژه بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان رشت افزود: نگاه ما به سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای شهرداری، نگاهی فراتر از حمایت مالی است و حمایت شهرداری از کتابخانه های عمومی، کمک به اعتلای فرهنگ مطالعه است.

وی اظهار کرد: پرداخت سهم یادشده در مصوبه قبلی مجلس شورای اسلامی در سال های گذشته بصورت اجبار قانونی مطرح نبود و نمایندگان مجلس در الحاق تبصره جدیدی در سال جاری، شهرداری ها را مکلف به پرداخت این سهم کردند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه همه مسوولان اجرایی در شهرستان رشت به نوعی در امر کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه مفید نقش دارند، خاطرنشان کرد: شهرستان رشت با وجود ظرفیت های بالقوه در امر گسترش فرهنگ مطالعه چه از نظر نیروهای خلاق در این حوزه و چه از لحاظ ویژگی های فرهنگی غنی ، جزو شهرستان های ضعیف در امر سرانه فضای مطالعه در استان گیلان و حتی کشور قرار دارد.

محمدپور نقش شهرداران، بخشداران و شوراهای اسلامی شهرها در شکل گیری نهضت گسترش فضاهای مطالعه در شهرستان رشت را بسیار مهم عنوان کرد و از آنان خواست با تلاشی جهادی و بدون نگاه سیاسی به این مجموعه فرهنگی در غنا بخشیدن آن همت مضاعف کنند.

وی در ادامه بار دیگر یکی از مشکلات کمبود فضای مطالعه در شهرستان رشت و استان گیلان را فقدان اختصاص اعتبارات کافی در زمینه تکمیل پروژه های مربوط به کتابخانه های عمومی دانست و با اشاره به تاخیر 11ساله در تکمیل کتابخانه مرکزی شهر رشت، از این پروژه به عنوان نماد مشکلات در این حوزه یاد کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست فعالیت های فرهنگی را از جمله وظایف شهرداری ها دانست و گفت: فعالیت شهرداری ها تنها در عرصه عمرانی نیست و امر کتابخوانی باید با برنامه ریزی مدیران شهری توسعه پیدا کند.

'غلامعلی جعفرزاده' همچنین خواستار در اختیار گذاشتن فضای مناسب برای مطالعه جوانان و نوجوانان در جامعه شد.

نشست ویژه بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، روز پنجشنبه با حضور شهرداران و فرمانداران استان در فرمانداری رشت برگزار شد.

منبع: ایرنا