رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

اعتبار برای توسعه فرهنگ بومی - نمایش محتوای خبر

 

 

اعتبار برای توسعه فرهنگ بومی

شناسه : 63606021
مدیركل دفتر روستایی استانداری گیلان:

سه میلیارد ریال اعتبار برای توسعه فرهنگ بومی در گیلان در نظر گرفته شده است

رشت - مدیركل دفتر روستایی و عشایری استانداری گیلان گفت: به منظور حمایت و توسعه فرهنگ بومی، روستایی و عشایری در گیلان، سه میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

سه میلیارد ریال اعتبار برای توسعه فرهنگ بومی در گیلان در نظر گرفته شده است

'سید عیسی مهدوی' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در رودسر افزود: این میزان اعتبار در راستای حمایت از فرهنگ بومی، احیای ورزش های روستایی، عشایری و شناسایی محصولات كشاورزی كه یكی از وظایف مهم مدیریت روستایی (شوراها و دهیاری ) می باشد، هزینه می شود.

وی ادامه داد: بخشی از برنامه های فرهنگی و ورزشی در نظر گرفته شده در سال گذشته انجام شد و بخشی نیز طی سال جاری اجرا می شود.

مدیركل دفتر روستایی و عشایری استانداری گیلان از جمله این برنامه ها را برگزاری جشنواره برنج در فومن و شفت، كشتی گیله مردی در پره سر رضوانشهر ، ورزش های محلی همچون فوتبال ساحلی، كشتی ساحلی و والیبال ساحلی در شهرستان رودسر عنوان كرد.

مهدوی همچنین از برگزاری جشنواره فرهنگی و كشاورزی توت فرنگی در صوفیانده بخش تولمات صومعه سرا در هفته جاری خبر داد.

وی خاطرنشان ساخت: سال گذشته از محل ماده 123قانون برنامه پنجم توسعه، 150 میلیارد ریال اعتبار از طریق معاونت مالیاتی استان بین بیش از یك هزار و 400 دهیاری استان توزیع شد.

مدیركل دفتر روستایی و عشایری استانداری گیلان بیان داشت: از محل اعتبارات عوارضی سر فصل سوخت و گمركی ماده 38 و 41 قانون ارزش افزوده نیز در سال گذشته حدود 130 میلیارد ریال در قالب بسته های عمرانی طبق قانون بودجه دهیاری ها از جمله ساماندهی معابر روستایی، ساماندهی غسالخانه ها، گورستان ها، بوستان های روستایی، بازگشایی معابر و ساماندهی گلزارهای شهدا بین دهیاران سطح استان پرداخت شد.

وی یادآور شد: در سال گذشته 146 دهیاری جدید بر تعداد دهیاری های استان افزوده شد كه با این تعداد كلیه روستاهای بالای 50 خانوار صاحب دهیاری هستند.

مهدوی همچنین از توزیع اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال اعتبار طی سالجاری از محل اعتبارات ماده 115قانون بودجه (جرایم راهنمایی و رانندگی) سهم دهیاران بین دهیاران واجد شرایط (میزان حادثه خیز بودن) خبر داد.

وی اضافه كرد: این میزان اعتبار در كار مشترك بین راهنمایی و رانندگی، اداره كل حمل و نقل و پایانه ها، اداره كل راه و شهرسازی، فرمانداران و بخشداران به منظور خرید تابلو، تجهیزات ایمنی و ابینه سازی نقاط حادثه خیز راه های روستایی هزینه می شود.