سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

اسید، مفید یا خطرناک؟! - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اسید، مفید یا خطرناک؟!

اسید، مفید یا خطرناک؟!


اسید

اسید، یک ماده شیمیایی مایع است که معمولا سمی است. بعضی از اسیدها، مانند اسید سولفوریک، اسید نیتریک و  اسید کلریدریک بسیار قوی هستند و حتی سخت ترین فلزات را نیز دچار خوردگی می کنند.

بعضی از اسیدها بی ضررند، مانند اسید سیتریک، اسید استیک و اسید لاکتیک.مزه خاص پرتقال و لیمو به دلیل وجود اسید سیتریک در آنهاست. اسید سیتریک در سرکه وجود دارد.

 

مزه خاص پرتقال و لیمو به دلیل وجود اسید سیتریک در آنهاست.

باران اسیدی چیست و چه خطری دارد؟

بارانها خاصیت اسیدی بسیار ضعیفی دارند. اسید ضعیف موجود در قطره های باران، باعث خوردگی سنگ آهک ساختمانها و مجسمه ها می شود، زیرا سنگ آهک یک قلیا است. باران همچنین با گازهای خارج شده از نیروگاههای برق، کارخانه ها و ماشینها واکنش می دهد.

این گازها توسط باد به مسافتهای دور برده می شوند و پس از ترکیب با بخار آب موجود در هوا، به صورت اسید سولفوریک و اسید نیتریک رقیق می بارند که به آن "باران اسیدی" می گویند.

این بارانها به مرور آب دریاچه ها و رودخانه ها را الوده و سمی می کنند و زندگی گیاهان و جانوران را به خطر می اندازند. اکنون دست اندرکاران در تلاشند، تا از حجم گازهای تولید شده به وسیله کشورهای صنعتی بکاهند.

این گازها پس از ترکیب با بخار آب موجود در هوا، به صورت اسید سولفوریک و اسید نیتریک رقیق می بارند که به آن "باران اسیدی" می گویند.

 

باران اسیدی و "اثر گلخانه ای" اتمسفر (جو) کره زمین را تهدیدمی کنند. گازهایی که از نیروگاههای برق، کارخانه ها و وسایل نقلیه متصاعد می شوند، این دو پدیده نامطلوب را به وجود می آورند "اثر گلخانه ای"با ایجاد لایه ای از گاز دی اکسید کربن در هوا، باعث می شود که گرمای خورشید در زیر (نزدیک سطح زمین) حبس و از خروج حرارت به فضا جلوگیری شود. به همین دلیل، زمین در سالهای آتی گرمتر خواهد شد.

منبع:تبیان