جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

استفاده از نمک های غیرتصفیه مسمومیت مزمن ایجاد می کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

استفاده از نمک های غیرتصفیه مسمومیت مزمن ایجاد می کنند

شناسه : 64180525

کارشناس مسئول تغذیه دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: استفاده از نمک های غیرتصفیه مانند سنگ نمک و نمک دریا که دارای ناخالصی های فراوانی است، مسمومیت مزمن وعوارض نامطلوب در انسان ایجاد می کنند

منیره امینیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، با بیان اینکه یکی از اولویت ها در بحث سلامت تغذیه ای جامعه، پیشگیری از اختلالات ناشی از کمبود ید در کشور می باشد اظهار کرد: نمک در تمام سلولهای بدن انسان وجود دارد و برای انتقال پیامهای عصبی مغز به اعضاءبدن، انقباض قلب و ماهیچه های دیگر لازم است.

وی با بیان اینکه نمک ماده غذایی مناسبی برای غنی سازی است افزود: نمک علاوه بر ایجاد طعم و مزه مناسب غذا باعث طولانی شدن زمان نگهداری غذا می شود زیرا از رشد میکروبهای نامطلوب جلوگیری و از فساد مواد عذایی ممانعت می کند.

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: مصرف زیـاد نمک و غذاهای شور، یکی از عوامل موثر در افزایش فشارخون و بروز بیماری های قلبی و عروقی است.

امینیان از ید به عنوان یکی از ریز مغذی‌های اساسی یاد کرد و گفت: ید در تولید هورمون تیروئید که در سلامت و اعمال حیاتی انسان نقش دارد شرکت دارد، نرسیدن ید کافی به بدن باعث اختلالات بیشماری نظیر گواتر، ناهنجاری های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کرولالی مادرزادی، کاهش بهره هوشی و قدرت یادگیری و نیز کاهش مقاومت بدن در مقابل بیماریها خواهد شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه میزان ید موجود در مواد غذایی کم است تصریح کرد: بیشترین میزان ید در ماهی و غذاهای دریایی مانند صدف‌ها و میگو وجود دارد، ولی چون در برنامه غذایی روزانه سهم کمی دارند نمی‌توان مصرف این مواد را به عنوان تنها راه پیشگیری از کمبود ید توصیه کرد، ضمن اینکه میزان ید ماهی دریاچه‌ها از دریاها نیز کمتر است.

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه مقدار ید در محصولات شیر و تخم‌مرغ و مواد دیگر حیوانی نیز به میزان ید خاک و مقدار ید گیاهانی که حیوانات از آن تغذیه می‌کنند بستگی کامل دارد گفت: در مناطقی که میزان ید در آب و خاک کم است محصولات غذایی حیوانی و گیاهی ید کافی ندارند، نتیجه اینکه میزان ید مورد نیاز روزانه بدن باید از روشهای غنی سازی نظیر غنی سازی نمک با ید استفاده کرد، این روش رایج ترین روش در سراسر دنیا برای تامین ید مورد نیاز بدن است. کشورهای زیادی در دهه های گذشته با تدوین قوانینی فروش و توزیع نمک غیر یددار را در کشورشان ممنوع کرده اند.

امینیان با بیان اینکه درحال حاضر مصرف نمک در کشور ما بیش از میزان توصیه شده سازمان جهانی بهداشت است یادآور شد: توصیه می شود روزانه حداکثر 3-2 گرم نمک مصرف شود، چرا که بخشی از سدیم موردنیاز بدن از طریق مواد غذایی تامین می شود.

وی اضافه کرد: برای تهیه هرنوع ماده غذایی باید به برچسب آن توجه شود، خرید و مصرف نمکهایی توصیه می شود که دارای تاریخ مصرف، پروانه ساخت از وزارت بهداشت و استاندارد باشند و عبارت تصفیه شده ید دار بر روی بسته بندی آن درج شده باشد و هرگز از نمکهای غیر تصفیه که توسط افراد سودجو تبلیغ می شود استفاده نشود، چرا که ناخالصی ها ی موجود در نمک غیر تصفیه شامل گچ وشن و ماسه که به صورت نامحلول می باشند مسمومیت های مزمن و عوارض بهداشتی مختلفی برای بدن ایجاد میکند. همچنین فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم، آرسنیک و جیوه که این نمک ها وجود دارد باعث بروز انواع سرطان وبیماریهای کلیوی می شود .

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: مردم عزیز توجه داشته باشند متاسفانه تبلیغات وسیعی درخصوص داشتن خواص درمانی و عدم تاثیر مصرف نمک های طبیعی (نمک دریا یا سنگ نمک) دربیماری فشارخون بالا، بیماران قلبی، دیابتی وجود دارد که کاملا غیرمنطقی و غیرعلمی بوده و به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت بشمار می رود. ضمن اینکه باعث بازگشت عوارض جبران ناپذیر کمبود ید و همچنین تحمیل هزینه های درمانی سنگین به دوش دولت و خانواده ها می‌شود.

امینیان اولین توصیه را مصرف کم نمک عنوان کرد و گفت: در سر سفره غذا از نمکدان استفاده نشود و همان مقدار کم نیز از نمکهای تصفیه شده ید دارو دارای مهر استاندارد استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از نمک های غیرتصفیه مانند سنگ نمک و نمک دریا که دارای ناخالصی های فراوانی است و مسمومیت مزمن و عوارض نامطلوب در انسان ایجاد می کنند خود داری شود، علاوه بر این مصرف این نمک، خطر بروز مجدد اختلالات ناشی از کمبود ید را به دنبال دارد.

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: نمک را در ظروف سر بسته و مات (دور از نور و رطوبت ) نگهداری کرده و به منظور حفظ ید موجود در آن، در آخرین مراحل پخت به غذا اضافه شود، درهنگام خرید و مصرف به برچسب مواد غذایی توجه نموده و به میزان نمک موجود در آنها دقت شود. استفاده از مواد غذایی شور مثل پنیر شور، ماهی شور و دودی، سوسیس و کالباس، کنسرو، چیپس و پفک به حداقل برسد، از زمان شروع تغذیه تکمیلی کودکان را با طعم شور عادت نداده و به هنگام تهیه غذای کودکان زیر یکسال نمک اضافه نشود.

ایسنا