جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

استاندار گیلان خواستار افزایش نقش استانداران با کشورهای همسایه شد - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار گیلان خواستار افزایش نقش استانداران با کشورهای همسایه شد

شناسه : 53968631

استاندار گیلان خواستار افزایش نقش استانداران با کشورهای همسایه شد

رشت- ایرنا- استاندار گیلان در اجلاس دو روزه اقتصاد مقاومتی در تهران با تأکید بر افزایش حضور استانداران در کمیسیون های مشترک با کشورهای همسایه گفت: این مساله باعث بهبود سطح تعاملات ایران در تمامی بخش ها با کشورهای منطقه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، محمد علی نجفی روز دوشنبه در این اجلاس با اشاره به مزیت های تجاری و اقتصادی استان افزود: برخورداری از موقعیت ممتاز جغرافیایی و قرار گرفتن در کریدور شمال - جنوب و شرق- غرب، همجواری با کشورهای آسیای میانه، امکانات بندری، گمرکات فعال، ذخایر اقتصادی نفت و گاز و در دست ساخت بودن راه آهن از جمله این مزیت ها در این استان است.

وی اضافه کرد: با توجه به این توانمندی ها بویژه دسترسی دریایی به بنادر آستراخان و ماخاچ قلعه، باکو و آکتائو، بهره مندی از منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی بندرآستارا که موجب ایجاد تسهیلات ویژه برای سرمایه گذاران می شود، از وزارت امورخارجه می خواهیم نقش گیلان را به عنوان استان معین در ارتباط با روسیه و استان های جنوبی این کشور بصورت رسمی به تصویب برساند.

وی در ادامه با اشاره به انجام مذاکرات مختلف برای تأسیس شعب بانک های خارجی در منطقه آزاد انزلی گفت: تأسیس این شعب موجب تسهیل در استفاده از ارزهای داخلی در تبادلات تجاری فی مابین می شود.

نجفی اضافه کرد: تلاش هایی در گیلان در زمینه کاهش تعرفه های موجود برای ورود کالاهای جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و یکسان سازی رویه های امور مربوط به حمل و نقل با کشورهای طرف مبادله بویژه روسیه و آذربایجان در حال انجام است.

وی ادامه داد: شناسایی ضوابط و فرصت های سرمایه گذاری در کشورهای همسایه و ترغیب تولید کنندگان و تجار داخلی و خارجی به سرمایه گذاری مشترک از سوی سفیران و استانداران به منظور ایجاد تجارت پایدار در منطقه مؤثر است.

وی با اشاره به اینکه آستارا نقش موثری در ارتباط با کشورهای همسایه دارد، ادامه داد: ساماندهی مرز آستارا به عنوان تنها مرز خشکی و آبی استان و توسعه زیر ساخت های این شهرستانها و ایجاد و احیای بازارچه های مرزی در برنامه قرار دارد.

نجفی همچنین مزیت های گردشگری گیلان، به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور و منطقه بویژه پتانسیل های بی نظیر استان در شمال کشور در بخش توریسم درمانی را یادآور شد و گفت: ساخت بیمارستان های مجهز تخصصی و تقویت زیر ساخت های گردشگری در استان در دست پیگیری است.

اجلاس دو روزه اقتصاد مقاومتی در تهران با تأکید بر نقش استانداران و سفرا که در وزارت کشور با سخنرانی رئیس جمهوری و جمعی از وزیران و معاونین رئیس جمهوری و مقامات کشوری و بخش خصوصی برگزار شد.