سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

استاندارگیلان از تشکیل کمیته مقابله با زمین خواری در گردنه حیران خبر داد - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندارگیلان از تشکیل کمیته مقابله با زمین خواری در گردنه حیران خبر داد

شناسه : 163754508

استاندارگیلان از تشکیل کمیته مقابله با زمین خواری در گردنه حیران خبر داد

رشت - ایرنا - استاندار گیلان از تشکیل کمیته ای ویژه برای مقابله با پدیده زمین خواری در گردنه حیران در غرب استان خبر داد.

 

محمدعلی نجفی شنبه شب در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: به دنبال بروز برخی تخلفات در گردنه حیران در بخش زمین خواری و نیز سفر کمیته ویژه ای متشکل از مشاور معاون اول رییس جمهوری و مسوول دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ، معاونین وزیر جهاد کشاورزی و روسای سازمان های جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و امور اراضی کشور، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغی، معاون بنیاد مسکن کشور و مشاور وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت المال به گیلان؛ این کمیته تشکیل شده است.
به گفته وی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان ریاست این کمیته را برعهده دارد و مدیران دستگاه های ذیربط اجرایی از جمله جهاد کشاورزِی، منابع طبیعی، محیط زیست، راه و شهرسازی و ... اعضای آن هستند.
کاظم پالیزدار مشاور معاون اول رییس جمهوری و مسوول دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، معاونین وزیر جهاد کشاورزی و روسای سازمان های جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و امور اراضی کشور، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغی، معاون بنیاد مسکن کشور و مشاور وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت المال؛ نیمه مردادماه جاری در سفر دو روزه به گیلان، ضمن بازدید از منطقه حیران بندر آستارا، در نشست ستاد پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز استان حضور یافتند.
استاندار گیلان در ادامه این گفت وگو تصریح کرد: از زمان استقرار دولت یازدهم، حتی یک مورد پروانه ساختمانی جدید در منطقه گردنه حیران توسط مسوولان مربوطه صادر نشده است.
نجفی با قدردانی از حساسیت رسانه ها برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز گفت: مجموعه ارکان دولت تدبیر و امید با توجه به توصیه های رهبر فرزانه انقلاب، تاکیدات رییس جمهوری و بخشنامه معاون اول رییس جمهوری؛ اهتمامی ویژه در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز دارد.
وی از جمله اقدامات انجام شده در این خصوص را تشکیل کمیته نظارتی ویژه در گیلان برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در سال 92 و نیز ابلاغیه استاندار به تمامی فرمانداران و شهرداران مبنی بر مقابله جدی مسوولان استانی با زمین خواری در اردیبهشت ماه سال 93 عنوان کرد.
نجفی همچنین دستورالعمل اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در تیرماه سال 93 به وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر مقابله و برخورد جدی با پدیده زمین خواری و اینکه هر دستگاه، گروهی را مامور کند تا تمام قراردادهای اراضی ملی و دولتی واگذار شده را مورد رسیدگی قرار گیرد؛ از دیگر اقدامات مجموعه دولت در این خصوص ذکر کرد.
وی گفت: طی این مدت، ضمن جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، گشت های نظارتی افزایش یافته ، تبلیغات رسانه ای انجام و متخلفین نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.
استاندار گیلان ادامه داد: طی این مدت؛ 83 هکتار از اراضی توسط اداره کل راه و شهرسازی و 151 هکتار توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ، آزاد و تجاوزات غیرمجاز، قلع و قمع شده است.
وی همچنین افزود: با بررسی های انجام شده؛ برخورد با متخلفان در ساخت و سازهای گردنه حیران افزایش یافته و 46 مورد پرونده تخلفات به محاکم قضایی ارسال شد که از این میان؛ شش مورد بازگشت به حالت اولیه و حکم تخریب سازه های غیرمجاز صادر شد.
نجفی بیان داشت: شش مورد پرونده نیز قرار منع تعقیب گرفت و دو مورد از پرونده ها نیز دستور توقف عملیات ساخت و ساز صادر و بقیه پرونده ها نیز در حال رسیدگی است.
استاندار گیلان با یادآوری بحث طرح شده در سال 93 در ارتباط با بازنگری در طرح گردنه حیران و افزایش 100 هکتاری برای طرح هادی روستایی در این منطقه گفت: با این طرح نیز در راستای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمحاز، مخالفت شد.
وی دسترسی آسان و مدت زمان اندک سفر به سوی شمال از طرف پایتخت، موقعیت ممتاز جغرافیایی، طبیعت بکر و آب و هوای مناسب، غیراقتصادی شدن کشاورزی، اعتبارات کم برای مقابله با زمین خواری و بروکراسی زمانبر برای اعیانات متخلفان را از جمله مواردی عنوان کرد که زمینه طمع سودجویان به اراضی منطقه شمال و گیلان را فراهم آورده است.
استاندار گیلان اطمینان خاطر داد که به صورت ویژه و قاطع، با متخلفان و دست اندازان به اراضی طبیعی و ملی ، برخورد می شود.
مساحت استان گیلان 14 هزار و 711 کیلومتر است و 565 هزار هکتار جنگل ، 244 هزار هکتار مرتع، 238 هزار هکتار اراضی برنجکاری دارد. 200 هزار هکتار از اراضی استان نیز زیر کشت سایر محصولات کشاورزی است.
یک هزار و 800 گونه مختلف گیاهی نیز در گیلان می روید و جنگل های هیرکانی به عنوان تنها باقیمانده رویشگاه های جنگلی دوران سوم زمین شناسی که بیش از پنج میلیون سال قدمت دارند، از دیگر موهبت های الهی برای این استان است.