جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹

آستارا مملو از جاذبه های گردشگری ، پذیرای پیش قراولان سفرهای نوروزی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آستارا مملو از جاذبه های گردشگری ، پذیرای پیش قراولان سفرهای نوروزی

آستارا مملو از جاذبه های گردشگری ، پذیرای پیش قراولان سفرهای نوروزی


شهرستان مرزی آستارا در شمالغربی استان گیلان با داشتن جذابیت های گردشگری متعدد سالانه بالغ بر پنج میلیون گردشگر داخلی و 500 هزار گردشگر خارجی را به خود جذب می کند.

به گزارش عصر جمعه ایرنا ، آستارا با داشتن آمیزه ای از جاذبه های گردشگری کوهستان ، تجارت ، زیست محیطی و مرزی طی دو دهه گذشته گامهای بزرگی برای تبدیل شدن به قطب مهم گردشگری کشور برداشته است.

شهر مرزی آستارا یکی از سرسبزترین و زیباترین نقاط شمالی کشور محسوب می شود و پوشش جنگلهای پهن برگ آن تا ارتفاع یکهزار و 500 متر ، امکان جذب صدها گروه کوهنورد و طبیعت گرد را فراهم آورده است.

ارتفاعات دو هزار متری قله ˈاسپیناسˈ آستارا حتی در سخت ترین روزهای فصل زمستان نیز پذیرای گروه های مختلف از کوهنوردان استان های گیلان ، اردبیل ، آذربایجان شرقی و غربی است.

در جنگلهای انبوه این منطقه صدها منظره بدیع وجود دارد که پای عکاسان بزرگی از کشور را به این شهرستان کشانده و همواره یکی از جاذبه های این خطه محسوب می شود.

شهرستان آستارا دارای دو واحد چشمه آبگرم جنگلی معروف ˈکوته کومهˈ در نزدیکی شهر لوندویل و نیز آبگرم ˈعلی داشیˈ در نزدیکی روستای گیلده گردنه حیران است که از جمله مهمترین جاذبه های منطقه در همه فصول سال محسوب می شوند.

ˈتالاب زیبای استیلˈ که یکی از جاذبه های طبیعی شناخته شده و مهم شهرستان آستارا به شمار می رود و در سه کیلومتری شهر آستارا و در حاشیه جاده لوندویل به آستارا واقع شده ، دیگر جاذبه طبیعی این شهرستان به شمار می رود که در همه ایام سال پذیرای هموطنان است.

این تالاب از اهمیت اکوتوریستی برخوردار است و تنوع چشم اندازهای طبیعی آن همچون جنگل ، مزارع ، کوهستان و کشتزارهای اطراف این دریاچه ، اهمیت جذب گردشگری آن را دو چندان کرده است.

ˈتالاب استیلˈ علاوه بر یک قطب مهم گردشگری در شهرستان آستارا ، از نظر کارکردهای زیستی و طبیعی و از جنبه های اقتصادی و اجتماعی نیز بسیار مهم است.

قرار گرفتن تالاب استیل عباس آباد با وسعت 500 هکتار در بین جاده ، کوه و همجوار بودن آن با هتل بین المللی ˈاسپیناسˈ از دیگر جاذبه های این دریاچه نیز به شمار می رود.

این تالاب سالانه پذیرای هزاران پرنده مهاجر از سرزمین های سیبری و اروپای شمالی است و وجود درختان شناور توسکا در این محل ، موجد زیباترین مناظر طبیعی در استان گیلان شده است.

سازمان محیط زیست کشور با ایجاد پناهگاه حیات وحش لوندویل در ضلع شرقی جاده لوندویل به آستارا که حدود یک هزار هکتار وسعت دارد ، به ایجاد پارک طبیعت گردی اقدام کرده و هر روز هزاران گردشگر از نزدیک با طبیعت محصور منطقه و نیز از گله های بزرگ ˈگوزن و زرد و مارالˈ از نزدیک دیدن می کنند.

در مجاورت همین پناهگاه برای نخستین بار در کشور بخش خصوصی به ایجاد نخستین ˈباغ پرندگانˈ اقدام کرده و در آن نایاب ترین پرنده های اروپا و آسیا از قبیل مرغ لهستانی ، مینیاتوری ، ابریشمی ، قرقاول فرانسوی و بلژیکی ، طاووسهای آبی ، سورمه ای و سفید و نیز طوطی سخنگو و همچنین میمون آفریقایی نگهداری می شود.

در پناهگاه حیات وحش لوندویل همچنین وجود تالاب بین المللی ˈ آقˈ که میزبان هزاران پرنده مهاجر است ، بر ارزشهای زیست محیطی این منطقه نیز افزوده است.

گردنه زیبای ˈحیرانˈ در میانه جاده آستارا به اردبیل که تا سالها پیش تنها یک روستای نیمه متروک حیران در آن قرار داشت ، اکنون به یک حوزه گردشگری مهم در غرب گیلان مبدل شده و یکی از شش طرح بزرگ محور گردشگری گیلان در این منطقه اجرا می شود.

سازمان جنگل و مراتع نیز در ارتفاعی پائین تر و در نزدیکی شهر آستارا با ایجاد پارک گردشگری ˈبی بی یانلوˈ با وسعت یک هزار هکتار که در آن اقدام به کشت هزاران درخت کرده ، مجموعه ای از امکانات زیبای طبیعت گردی و گردشگری را برای مسافران ایجاد کرده است.

با توجه به قابلیت های موجود گردشگری ، بخش دولتی و خصوصی طی یک دهه گذشته گام های بزرگی را برای ایجاد مکان های اقامتی در شهرستان آستارا برداشته است که از جمله آنها می توان به ایجاد ˈهتل اسپیناسˈ و چند هتل و مهمانپذیر بزرگ در نقاط مختلف شهر مرزی آستارا اشاره کرد.

واقع شدن در نقطه مرزی و رونق مبادلات مرزی در آستارا جذابیت گردشگری تجاری را برای این شهر به ارمغان آورده به طوری که حدود یک هزار و 500 واحد تجاری در بازارچه ساحلی و مرزی آستارا کالاهای خارجی با منشا کشورهای چین ، ترکیه و اروپا را وارد بازار کرده و به گردشگران عرضه می کنند.

شهرستان مرزی آستارا طی یک دهه گذشته همواره در ˈتجارت چمدانیˈ رتبه های نخست را در گمرکات کشور به خود اختصاص داده و هر روز آمد و شد مردم جمهوری آذربایجان و دیگر کشورهای حاشیه قفقاز در این شهرستان دیده می شود.

با راه اندازی بندر چند منظوره و منطقه ویژه اقتصادی ، شهرستان مرزی آستارا در آینده ای نزدیک به یک قطب بزرگ ملی و بین المللی در عرصه اقتصاد و گردشگری کشور مبدل خواهد شد.

شهرستان مرزی آستارا بیش از 85 هزار نفر جمعیت دارد.

منبع: ایرنا