رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

استاد فریدون نوزاد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

استاد فریدون نوزاد

استاد فریدون نوزاد ششم بهمن ماه ۱۳۰۶در محله درویش مخلص رشت دیده به جهان گشود.
تحصيلات ابتدايي را در رشت و سه سال نخست متوسطه را در دبيرستان شاپور و قاآني رشت و سه ساله دوم را در تهران دبيرستان نظام گذرانده است.
تئاتر را از متوسطه آغاز کرد و 1319 تا 1332 به جد تئاتر را پي کرد ، به طوري که نخستين کسي بود که کتاب " تاريخ تئاتر گيلان " را در سال 28- 29را به قلم سرشت و هم اينک نيز اين کتاب از کتابهاي مرجع هنري است ( سال 55 به چاپ رسيد).
نخستين کتاب وي ، نمايشنامه " در راه مکه " يا شهادت خواجه نظام الملک بوده که در سالهاي 22-23نوشته شده است.
نوزاد مي گويد: نامه هاي خان احمد خان گيلاني ، تاريخ جرايد و مجلات گيلان از آغاز تا عصر انقلاب ، نقش احسان الله خان در جنبش جنگل از کتابهاي وي است و ارزشمندترين آنها فرهنگ " گيله گپ " است . گيله گپ حاصل 45سال تلاش اوست. اشتياق به سياست و امور اجتماعي وي را به سمت شناخت رهبران نهضتها سوق داده است. اين موضوع وي را برآن داشت تا مطالعه در رابطه با زندگي ميرزا کوچک جنگلي را آغاز نمايد. وی جزو نخستين افرادي بوده که در سال 22 يا 23 زماني که استخوانهاي ميرزا را در محله ي سليمان داراب رشت به خاک سپردند در آن مکان سخنراني نموده است.

در سال 1332 صاحب امتیاز روزنامه انسان سوسیالیست شد و پس از کودتای شوم 1332 امتیاز آن لغو گردید. فریدون نوزاد زمانی هم سردبیر هفته نامه صفدر بود و از سال 1316 به تئاتر علاقه پیدا کرده و به علت ذوق و شوقی که داشت در نمایش های دبیرستانی شرکت می نمود. بعد از مدتی در شرکت هنر و سپس در استودیو درام رشت نام نویسی کرد و پس از تعطیلی در کلاس تئاتر استاد دریابیگی و جلساتی هم در کلاس تئاتر استاد نوشین شرکت نمود و برای افزودن بیشتر معلومات هنری خود در کلاس تئاتر پرفسور داویدسن حضور پیدا کرد و در راه مکه، از تألیفات وی در این دوران است. فریدون نوزاد پس از بازنشستگی بیشتر به تحقیق و پژوهش روی آورد.


آثارآهنگین استاد نوزاد که مورد توجه خوانندگان و آهنگسازان قرارگرفته به شرح زیر می باشد:
۱-درآتش انتظار با صدا و آواز اسدالله خان رفیعسمیعی در چهار گاه
۲-نغمه جوانی با آهنگ وصدای اسدالله خان رفیع سمیعی در ابوعطا
۳-فراق یاربا آهنگ شادروان کیهان دیوانبیگی و صدای اسدالله سمیعی در دشتی
۴-نازنین با آهنگ کیهان دیوانبیگی وصدای پروین تمجیدی
۵- یارسفرکرده با آهنگ دیوانبیگی در ابوعطا
۶-خداحافظی با آهنگ مرحوم اسماعیل امیر عطایی در دشتی
مرحوم ایرج افشار ایران شناس برجسته با استاد نوزاد مراودات فراوانی داشته اند.الحق باید گفت استاد نوزاد به تنهایی یک سازمان گیلان شناسی اند همانطور که استاد غلامحسین کزازی یک فرهنگستان ادب.


نوع : تولید ویژه عکس

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان