سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

آزمایش مرکز جاذبه - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آزمایش مرکز جاذبه

آزمایش مرکز جاذبه


آزمایش مرکز جاذبه

امروز می خواهیم با هم یک آزمایش بسیار جالب انجام بدهیم. همانطور که می دانید هر شی یک نقطه ی خاص به نام مرکز ثقل دارد که وزن اجسام به طور مساوی اطراف آن پخش می شود. شما می توانید اجسام را به شیوه ای که واقعی به نظر نمی رسد بالانس کنید اگر شما آن را درست در مرکز ثقل قرار دهید.

 

وسایل مورد نیاز

دو چنگال هم اندازه و شبیه به هم

خلال دندان

لیوان

کبریت یا فندک

 

دستورالعمل

دو چنگال را بردارید و آن ها را به هم متصل کنید. یک خلال دندان را مطابق شکل در وسط چنگال ها قرار دهید. حالا سعی کنید تعادل خلال دندان را روی لبه ی لیوان حفظ کنید. دسته ی چنگال ها باید به سمت لیوان باشد. به شکل نگاه کنید وضعیت لیوان و خلال دندان باید دقیقاً مطابق شکل بازسازی شود.

حالا از یک بزرگتر کمک بگیرید تا انتهای خلال دندان را که داخل لیوان است آتش بدهد. مراقب باشید تا دستتان به آن نخورد. خلال دندان باید بسوزد و چنگال ها به تنهایی در هوا باقی بمانند.

چه اتفاقی افتاد؟

اگر شما اجسام را به شیوه ی خاصی قرار دهید آن ها نمی افتند. جاذبه هر بخشی از اجسام را به جهت های مختلف می کشد اما اگر شما تعادل را بین همه ی بخش ها برقرار کنید شما می توانید مرکز ثقل را پیدا کنید. اگر اجسام به هم متصل باشند مانند چنگال ها و خلال دندان، آن ها دارای یک مرکز ثقل مشترکند. چنگال ها نمی افتند چون مرکز ثقل درست زیر لبه ی لیوان قرار دارد جایی که نقطه ی حمایتی وجود دارد. وزن خلال دندان ان قدر کم است که تغییری در مرکز ثقل بوجود نمی آورد.

منبع:تبیان