جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

آرسن خاچاطوریان میناسیان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آرسن خاچاطوریان میناسیان

Loading the player...


آرسن خاچاطوریان میناسیان  در سال 1295 هجری شمسی در رشت ، در خانواده ای صمیمی به دنیا آمد . تحصیلات خود را در مدرسه انوشیروان ارامنه گذراند . او تحصیلات عالیه نداشت ، اما چون در دوره دبیرستان به شیمی علاقه مند بود به داروسازی روی آورد و به عنوان داروساز تا پایان عمر در خدمت محرومان شهر و دردمندان روستاهای اطراف آن باقی ماند . بنا به خصوصیات والای انسانی که در نهاد خود داشت در زمانی بسیار کوتاه توجه اهالی را به خود جلب کرد .
در طی جنگ جهانی دوم که با گرفتاریها و بیماری های فراوانی همراه بود و عده ای سودجو با گرانفروشی و احتکار دارو به فکر اندوختن مال بودند ، دارو را با قیمت بسیار نازل در اختیار بینوایان قرار می داد . از شهریور 1320 که قوای سرخ روسیه وارد گیلان شد و آن را اشغال کرد وارد خدمات دارویی و پزشکی گردید . پس از آن ، آرسن از طرف وزارت بهداری به دریافت درجه افتخاری دکترای داروسازی نائل آمد و اولین داروخانه شبانه روزی ایران را در رشت به نام داروخانه کارون پایه گذاری کرد . « سورن میناسیان » برادر آرسن درباره او و داروخانه کارون می گوید :
« هدف آرسن از تأسیس این داروخانه کسب درآمد نبود ، بلکه بدین وسیله می توانست بیشتر به مردم کمک کند ، دارو می داد ، مواد غذایی می داد ، در دادگستری ضمانت می کرد ، عیادت می کرد ، بر بالین بیمار دکتر می برد ، هر کاری از دستش بر می آمد . . . »
بعد از چندی یکی از اعضای هیئت مدیره جامعه داروسازان گیلان شد و در فاصله اندکی با مهربانی ها و صفا و محبتش در چشم مردم گیلان « مسیح مجسم » گردید . وی مرکز اعتماد همه مردم بود و بازرگانان و اشخاص خیر بسته هایی از پول درشت و سکه های طلا را به او می دادند تا هر طور که صلاح می داند خرج کند . اقلیت ارامنه گیلان وی را به رهبری هیئت خود انتخاب کردند و او در این راه نیز به خدمات شایانی نائل آمد . با این که کشیش نبود مسئولیتی همچون کشیشان را برعهده داشت ، حتی لباس مخصوصی که می پوشید بی شباهت به لباس سیاه کشیشان نبود . از هیچ کمکی به مردم دریغ نمی کرد ، به همین سبب بسیاری از سرمایه خود را از دست داد . در نتیجه بعد از مدتی تصمیم گرفت داروخانه را بفروشد .
آرسن به دلیل ارزشهای والای معنوی و انسانی خود و اعتماد همشهریان به انجمن شهر راه یافت ، حتی تصمیم داشتند او را به عنوان شهردار رشت انتخاب کنند ولی او زیر بار نرفت . در همین زمان بود که با کمک دوستانی چون دکتر حکیم زاده  ،آیت الله ضیابری ، حاج رضا عظیم زاده ، چینی چیان و حاج آقا استقامت و مردم خیراندیش، بزرگترین اندیشه انسانی را به کرسی عمل نشاند و آسایشگاه معلولین و سالمندان را در رشت بنا نهاد و مسئولیت سنگین رهبری و نگهداری این آسایشگاه را بر عهده گرفت . از هنگامی که داروخانه را فروخت بیشتر وقت خود را در آسایشگاه می گذراند . از حق امتیاز داروخانه 5 هزار تومان می گرفت که 2 هزار تومان را به همسرش اختصاص می داد و بقیه را صرف معلولین می کرد .
آرسن با این که مسیحی معتقدی بود به اعتقادات مذهبی مسلمانان احترام فوق العاده  می گذاشت و در مراسم عزاداری عاشورا شرکت می کرد . زمانی که وارد مساجد می شد مردم به احترامش بلند می شدند و صلوات می فرستادند . دکتران داروساز گیلان همه ساله در پنجم شهریور ، روز داروسازی به احترام آرسن تمامی هزینه های جشن را به صورت دارو و خواربار به آسایشگاه معلولین می فرستادند . آرسن در 14 فروردین 1356 در ساعت 10 شب در حال انجام خدمت به سالمندان آسایشگاه جان به جان آفرین تسلیم کرد و در تشیع جنازه با شکوهی به خاک سپرده شد .
قرار بود که فردای رحلتش جنازه اش را به کلیسای ارامنه ببرند تا در آن جا دفن شود . ولی به عللی همان روز جنازه اش از آسایشگاه تا اول خیابان لاکانی به وسیله ماشین حمل شد و آن را از آن جا به روی دست و شانه مردم در حالی که دم به دم صلوات می فرستادند ، به کلیسای ارامنه بردند و در همانجا به خاک سپردند .


نوع: توليد ويژه صوتی

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

کاری از :معصومه مفیدی