جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

ارزآوری صنایع دستی گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

ارزآوری صنایع دستی گیلان

شناسه : 325882241

ارزآوری صنایع دستی گیلان

صنایع دستی گیلان 800 هزار دلار ارزآوری داشته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت : صنایع دستی و هنرهای سنتی استان از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه، 800 هزار دلار ارزآوری داشته است.
رضا علیزاده با اشاره به صادرات سفال به مقصد اروپا، صادرات حصیر به مقصد امارات متحده عربی، صادرات گلیم و انواع صنایع دستی به کشورهای حاشیه دریای خزر را بیشترین رقم صادرات در سالجاری خواند و افزود: پیش بینی می شود صادرات صنایع دستی گیلان تا حدود یک میلیون و 500 هزار دلار افزایش یابد.
وی با تاکید بر تبلیغات در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی، مهمترین چالش در حوزه صادرات صنایع دستی را معرفی صحیح و اعتبار لازم برای برگزاری نمایشگاه در خارج از کشور عنوان کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت : کدینگ گمرک از دیگر مشکلاتی است که بسیاری از محصولات صنایع دستی برای صدور با آن مواجه هستند و به ناچار با کدهای دیگر صادر می شوند .
رضا علیزاده افزود : صنایع دستی گیلان در کنار جاذبه های بی نظیر گردشگری استان، فرصت اقتصادی منحصربفردی را ایجاد کرده که در سایه توجه مردم و حمایت مسئولان به توسعه پایدار می انجامد.
وی گفت : هدف گذاری مشخصی برای توسعه صادرات صنایع دستی با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی و درآمدزایی ارزی مبتنی بر داشته های صنایع دستی استان آغاز و برنامه ریزی شده است.
علیزاده با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید بر توسعه مشاغل خرد و افزایش تولید صنایع دستی بیان کرد: در زمان حاضر تلاش هایی برای گسترش فروش صنایع دستی چوبی در کشورهای عربی در حال انجام است که در صورت موفقیت فرایند بازاریابی، محصولات صنایع دستی چوبی نیز به صورت انبوه صادر خواهد شد .
نخستین محموله سازمان یافته صنایع دستی استان در خردادماه امسال و در شاخه سفال، به اروپا صادر شد این محموله شامل 17 هزار قطعه سفال به ارزش اقتصادی 15 هزار یورو بود که مصداقی برای صادرات غیرنفتی با رویکرد اقتصادمقاومتی است.
نخستین محموله حصیر استان نیز به ارزش هفت هزار دلار شامل 10 هزار قطعه به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است. 
صنایع دستی حصیری سالانه بیش از 50 میلیارد ریال گردش مالی در کشور دارد.
از 90 رشته صنایع دستی گیلان 71 رشته فعال است و تاکنون شش هزار و 300 هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند. 
رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی ، قلاب بافی برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان هستند.
 
منبع : خبر گیلان