سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

آداب و رسوم آستارا - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آداب و رسوم آستارا

آداب و رسوم آستارا


سفره ی هفت سین

ابتدا سفره هفت سین را در اتاقی موسوم به طَنَبی پهن می کردند و بر روی سفره هفت سین قرآن ، سرکه در آب ، سیب ، آب ، سبزه و بنفشه های وحشی و کله ماهی شب چهارشنبه سوری که در داخل آب سیر قرار داده اند می گذاشتند . آنگاه همه خانواده به دور سفره می نشیند و فردی از افراد خانواده یا شخصی از بیرون که معمولا" سید است را انتخاب کرده تا با پای سبک خود به عنوان اولین کسی باشد که به حریم شخصی خانه آنها پا می نهد با این امید که پای او برای اهل خانه تا پایان تحویل سال نو ، سال خیر و برکت به همراه داشته باشد  . معمولا" قرآن را به جلو برده مقداری آب و سبزه کنار دَر ورودی خانه و اتاق ها بریزد . بعد صاحبخانه با مقداری پول ، شیرینی و آجیل به عنوان عیدی مخصوص از او تشکر می کرد .

************************************************************************

ارسال هدایا به نامزد

معمولا" پدر ، مادر و زن عموی داماد به همراه  خواهر بزرگتر با خرید پارچه های رنگی ، کله قند و شیرینی های محلی که در داخل مَجَمی  majami ( سینی مسی ) قرار دارد  ، مادر آن را سَرْ می گرفت و شادی کنان به سوی خانه عروس روان می شد . از دیگر باورها عید رفتن عروس و داماد تازه به نزدیکترین امام زاده محل بود که معمولا" مادر داماد ایشان را حمایت می کرد .

************************************************************************

عیدی دادن

معمولا" در گذشته عیدی دادن داماد به عروس را گاو – گوسفند ، مرغ ، خروس و روسری تشکیل می داد که بسته به وضع مالی پدر شوهر متغیر بود . عیدی بچه ها را تخم مرغ ، شیرینی های محلی ، پول و آجیل تشکیل می داد .

***********************************************************************

مراسم دید و بازدید

در گذشته مراسم دید و بازدید عید به صورت دسته جمعی بود بدین شکل که چند نفر از مردان در اولین روز عید به خانه بزرگ محل یا سید محل رفته و با همراهی او به خانه تک تک  روستا سَر می زدند و در هر خانه بعد از پذیرایی شدن مرد خانه را با خود به دیگر خانه ها هدایت می کردند ، این مراسم دید و بازدید  دسته جمعی با هدف آشتی دادن افرادی که با هم کدورت داشتند ، صورت می گرفت .

در روزهای بعد پسر و دختر خانواده او به خانه پدر رفته و بزرگ فامیل هر سال عید پذیرای خانواده پسران و نوه ها بود.