رونق تولید ملی | شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

احمد قربانی - نمایش محتوای موسیقی

 

 

احمد قربانی

اینجانب احمد قربانی نوازنده سازهای کوبه ای (تنبک – دف – نقاره – دایره – تومبا و بنیگو بانگو) از رشت مرکز استان گیلان- در روز 23 شهریور ماه 1337 در خانواده ای هنرمند و هنر دوست متولد شدم از سال 1344 در سن هفت سالگی ، تنبک را نزد پدر کسب فیض نمودم از آنجائیکه پدرم آشنائی زیادی با سازهایی چون تنبک ، آکاردئون و ویلن داشتند مشوق خوبی برای ادامه ساز تنبک بودند و از این راه توانستم تا حدودی با فنون این ساز دست یابم.
در سال 1352 با استاد غلامرضا امانی این فرهیخته موسیقی گیلان آشنا شدم که در پیشرفت تنبک نوازیم حق به سزایی نسبت به اینجانب دارند. در سال 1354 توسط شاعر بزرگ و محبوب گیلان زنده یاد شیون فومنی که جا دارد یاد و خاطره اش را گرامی بداریم به عضویت ارکستر بزرگ 18 نفره فرهنگ و هنر به رهبری استاد نادر دلجو معرفی شدم که همکاری با این گروه تا سال 1357 تداوم داشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سال 1359 بار دیگر همکاری با گروه موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به خوانندگی زنده یاد سید علی زیباکناری را آغاز کردم.
از سال 1362 همکاری با صدا و سیمای مرکز گیلان را مجددا آغاز کردم که پیشرفتی در حاصل کارم ایجاد شد و در این راستا با آقای حاج اکبر کنعانی نوازنده سنتور و آهنگساز آشنا شدم و این فعالیت همچنان ادامه دارد ، حدود 80 درصد آهنگهایی که در این رسانه مردمی ضبط و پخش می شود همکاری لازم و مستمری را داشتم. از سال 1367 به همت هنرمند ارجمند و دوست گرامی جناب آقای غلامرضا ورعی استاد نی دعوت و تشویق به تدریس تنبک و دف در اداره کل امور تربیتی استان شدم در همان سال کلاس دف و تنبک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر آموزشگاه های معتبر موسیقی همچون : صبا – نوا – باربد – سروش – توحید و زیبا کناری در شهرستان رشت و آموزشگاه های موسیقی درویش خان و حنانه در شهرستان بندر انزلی و موسسه هنری فجر در شهرستان صومعه سرا به عهده اینجانب واگذار شد. نا گفته نماند کتاب آموزش تنبک زنده یاد استاد حسین تهرانی را نزد جناب آقای محمد صدفی که ایشان از تنبک نوازان بنام برنامه گلهای رادیو ایران بودند به اتمام رساندم.
در سال 1372 هم نزد استاد کامبیز گنجه ای تنبک نواز مطرح ایران کتاب زنده یاد امیر ناصر افتتاح را به پایان رساندم.
توضیح اینکه در یازدهم اسفند ماه 1379 با عنایت آموزشگاه موسیقی زیبا کناری و با زحمات بی شائبه آقای امیر زیبا کناری توانستم بزرگترین کنسرت آموزشی دف و تنبک را توسط هنر جویانم به روی صحنه بیاورم که فیلم این کنسرت موجود می باشد و از سال 1372 تا 1379 هر ساله همین کنسرت آموزشی در بندر انزلی از طرف آموزشگاه های موسیقی درویش خان و حنانه هم برگزار می شد و نهایتا در سال 1380 توانستم از شورای عالی نظارت بر آموزشگاه های آزاد هنری کشور و با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان ، مجوز رسمی این شورا را از لحاظ آموزشگاه موسیقی بگیرم و در حال حاضر مدیر و مسئول آموزشگاه موسیقی آونگ در رشت می باشم.
در پایان از استادان نام دار و مطرح گیلان زمین همچون : داریوش علیزاده ، غلامرضا امانی ، فریدون رضا پور ، ناصر مسعودی ، منوچهر ویسانلو که در این راه هنری مشوق اینجانب بودند کمال تشکر را دارم و از همه این عزیزان قدردانی می نمایم.
«کل فعالیت های موسیقی از سال 1354 با گروه های مختلف»
1-    ارکستر بزرگ فرهنگ و هنر به رهبری استاد نادر دلجو
2-    گروه موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به سرپرستی زنده یاد سید علی زیبا کناری
3-    گروه موسیقی عشاق گیلان به سرپرستی زنده یاد عبدالله ملت پرست
4-    گروه موسیقی گیل چاووشان  به سرپرستی استاد منوچهر ویسانلو و به خوانندگی استاد فریدون پور رضا
5-    گروه موسیقی روح انگیز به سرپرستی استاد محمد رنجبر
6-    گروه موسیقی رشت آوا به سرپرستی زنده یاد کاظم رمضانی
7-    گروه موسیقی گیل آوا به سرپرستی آقای علی بابا شکوری
8-    گروه موسیقی نوا به سرپرستی آقای مهران خداپرست
9-    گروه موسیقی زیبا به سرپرستی آقای سید امیر زیبا کناری
10- گروه موسیقی صدا و سیمای مرکز گیلان به سرپرستی حاج اکبر کنعانی
11-    گروه موسیقی فرهنگیان به سرپرستی استاد غلامرضا امانی
12-    گروه موسیقی خاوران به سرپرستی آقای بهزاد صادق زاده
13-    گروه موسیقی ماه و مهجور به سرپرستی آقای آرش عشقی
14-    گروه موسیقی عذر خواه به سرپرستی استاد فرهاد پور رضا
15-     برون مرزی – اجرای برنامه موسیقی محلی و سنتی در کشور قزاقستان به سرپرستی استاد ورعی شهریور 1385
16-     برون مرزی -  اجرای برنامه موسیقی محلی و سنتی در کشور هنگ کنگ به سرپرستی استاد ورعی بهمن 1386
در خاتمه گرامی می داریم یاد و خاطره همه عزیزانی که از آنها آموخته و هنوز می آموزیم.
امیدوارم که با گذشت بیش از سه دهه از فعالیت های هنری در عرصه موسیقی ، خدمت ناچیزی برای موسیقی ایران و گیلان بعمل آورده باشم. با آرزوی موفقیت روز افزون و تداوم همه هنرمندانی که در فعالیت های فرهنگی و هنری ، در پربارتر ساختن فرهنگ موسیقی ایران می کوشند.