جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

اجرای طرح کشاورزی حفاظتی – کم خاک ورزی در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح کشاورزی حفاظتی – کم خاک ورزی در گیلان

شناسه : 333746187

اجرای طرح کشاورزی حفاظتی – کم خاک ورزی در گیلان

طرح کشاورزی حفاظتی – کم خاک ورزی در گیلان اجرا شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان گفت : این طرح در 453 هکتار از زمین ها پشته و شالیزارهای کوهپایه ای گیلان اجرا شده است.
حبیب جهانساز با بیان اینکه در طرح کشاورزی حفاظتی – کم خاک ورزی عملیات شخم زنی ، بذر و کود پاشی  بطور همزمان انجام می شود.
 وی با اشاره به اینکه در این طرح از دستگاه های چیلر و پنجه غازی بجای خویش های آهنی  استفاده می شود تا  زمین های کشاورزی شخم کم عمق تری زده شود تصریح    کرد :هدف از اجرای طرح کشاورزی حفاظتی – کم خاک ورزی حفظ رطوبت و افزایش مواد آلی خاک ،  کاهش تردد ماشین آلات کشاورزی در زمین ها برای ممانعت از  بین رفتن لایه های سطحی خاک و  همچنین جلوگیری از فرسایش آن است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان گفت : برای این کار امسال 10 دستگاه چیلر و پنجه غازی به کشاورزان گیلانی به صورت مشارکتی واگذار شد.
حبیب جهانساز افزود : نیمی از هزینه خرید این ماشین آلات از صندوق کمک های فنی و اعتباری جهاد کشاورزی گیلان و بقیه از سهم آورده کشاورزان تامین شد.
وی گفت : طرح کشاورزی حفاظتی – کم خاک ورزی بیشتر در زمین های کشت دیم گندم و جو اجرا شده است.
 سالانه 2میلیون و 800 هزار تن انواع محصولات زراعی و دامی در گیلان تولید می شود.
317 هزار خانوار کشاورز در 405 هزارهکتار زمین و110 هزار خانوار دامدار با نگهداری یک میلیون و200 هزار راس دام به کشاورزی و دامداری مشغول اند.
 
منبع: خبر گیلان