جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

ابر رود خانه ایِ دره پلورود و کوه بُلور-رودسر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ابر رود خانه ایِ دره پلورود و کوه بُلور-رودسر

Loading the player...

به نام خدا
و سلام به شما دوستان همسفر با شما همراه شدیم تا به یکی دیگه از جاهای دیدنی گیلان بریم. این بار به شهرستان رودسر می ریم تا از ابر رودخانه ایِ دره ی پلورود و کوه بُلور دیدن کنیم.
مسیر ما تو این سفر، شرق گیلانه. می خوایم به شهرستانی بریم که 70 کیلومتر از مرکز استان فاصله داره. بله شهرستان رودسر که از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده و دو اقلیم نسبتاً متفاوت داره. همین ویژگی باعث شده چشم اندازهای شگفتی در این منطقه پدید بیاد. یکی از این پدیده های شگفت انگیز، ابر رودخانه ایِ که در دره ی رودخانه ی پلورود شکل می گیره و در تمام فصل های سال در مناطق اِشکَوَرات به ویژه ارتفاع ها قابل دیدنه. اِشکَوَر نام منطقه ی وسیعیِه که در قسمت جنوبی و کوهستانی رودسر واقع شده و از متعلقات بخش رحیم آباده. منطقه ی اِشکَوَرات در ارتفاع های مرکزی البرز و در 20 کیلومتری دریای خزر قرار داره و از آب و هوای سیبری و مدیترانه ای بی نصیب نیست. بخار آّب و حرکت ابر در این منطقه به سبب برخورد با البرز، ضمن پدید آوردن آب و هوایی معتدل، ریزش باران و رشد گیاهان، مناظره طبیعی زیبایی هم پدید می آره. ارتفاع 3620 متری قله سُماموس، قله های بُزابُن، خِشچال و گَون کول مثل سدّی در مقابل این توده ابرها قرار گرفتن. بهترین راه عبور این ابرها، دره ها هستن و مثل ماری سفید، بین دره های پلورود خودشونو بالا می کشن. کوه بلورهم در دامنه های شرقی دره ی زیبای اِشکَوَر قرار گرفته. تمام پیکر این کوه از سنگ های سفید تشکیل شده به همین سبب بهش کوه بُلور می گن. بقیه ی کوه های این منطقه چنین ویژگی ای ندارند.
چشم انداز شمالی قله در امتداد دره ی اِشکَوَر تا سواحل خزر ادامه داره. در جنوب کوه بُلور، قله ی خِشچال رو می شه دید که با خط الرأس زیباش به «سیالان» متصل می شه. دامنه های شرقی کوه بُلور به دره ی میاندشت می رسه و این دره با دره ی زیبای سیگودَرّه به دره بزرگ جَنَّت رودبار و روستای لاکتَراشان متصل می شه. به کوه بُلور، شاه سفید کوه هم می گن و این اسم در واقع لقبیِه که با صاحب مقبره ی قرار گرفته در بالای کوه گفته می شد.
همسفران با صفا، از همراهی تون سپاسگزاریم و تا فرصتی دوباره و سفری خاطره انگیز شما رو به خدای بزرگ می سپاریم.