سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

ابراهیم شکیبایی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ابراهیم شکیبایی

Loading the player...

زنده یاد ابراهیم شکیبایی لنگرودی متخلص به عاصی شاعر گیلانی در سال 1319 در لنگرود متولد شد. با آشنایی زبان شعر بربام دل مهربان مردم شعر دوست زادگاهش کبوتر سفید بال احساسش را پرواز داد. از سال 1337 سروده هایش در مجلات پایتخت چاپ شد. سرایش شعر را ابتدا با دوبیتی چهار پاره و غزل آغاز نمود سپس با شعر نو نیمایی آشنا شد. در سال 1346 مجموعه دوبیتی های گیلکی اش را به گویش شیرین لنگرودی با عنوان لا کوی به لهجه شرق گیلان به معنی دختر بصورت دفتر کوچکی به چاپ رساند که در سال 1382 در چاپ دومی بهمراه اضافات با تجدید نظر چاپ و منتشر گردید که مورد استقبال لنگرودیان ادب دوست قرار گرفت. در سال 1381 مجموعه شعر فارسی با عنوان بی هیچ تکیه گاه را مشتمل بر اشعار سالهای 40 تا 80 منتشر نمود و مجموعه شعر و دیگر خواب باید دید را در سال 1383 حاوی اشعار کوتاه یادداشت ها و مجموعه مصاحبه هایش به چاپ رساند.
شکیبایی در دهه پنجاه خالق ترانه زیبای دودونه با آهنگ اسفندیار منفرد زاده و تنظیم واروژان است که از عاشقانه ترانه های زمانش محسوب می گردید.
شکیبایی پس از چند دوره فراز و نشیب حیات شاعرانه در تیرماه 1385 بر اثر بیماری سرطان جامعه شعر و ادب را بدرود گفت آرامگاهش در شهر آرزوهایش لنگرود در جوار مزار محقق پژوهشگر و شاعر نامدار گیلانی زنده یاد محمود پاینده لنگرودی است.
همشهری ها و یاران قدیمی اش به همت انجمن همیاران لنگرود مراسم یادمانی را روز پنجشنبه 5 مرداد 1385 در سالن شهریاران جوان تهران برگزار نمودند در این مراسم ابتدا حامد فومنی فرزند زنده یاد شیون فومنی ضمن برشمردن ویژگی شعر شکیبایی به قرائت شعر خود و اشعار گیلکی شیون پرداخت و از لنگرودیان ادب دوست و خانواده های شاعران سفر کرده زنده یاد شهدی لنگرودی زنده یاد محمود پاینده لنگرودی زنده یاد محمد بابائی پور دریایی لنگرودی و ابراهیم شکیبایی لنگرودی خواست تا برای ماندگاری و پویایی شعر منطقه و اشعار به یادگار مانده شاعران در جهت چاپ و نشر آثارشان با بهره وری از شاعران پیشکسوت لنگرود همت گمارند.
سپس شاعرانی گیلانی خلعت بری شهرام مقدسی یاسین نمکچیان عباس ثابتی راد و علی خوش تراش به قرائت اشعار خود پرداختند. از بخشهای دیگر مراسم حضور شاعران پیشکسوت لنگرودی و نامدار معاصر شمس لنگرودی و کریم رجب زاده و شاعر پیشکسوت گویش گالشی گیلان محمد صدرا اشکوری و شاعر معاصر میهمان رسول یونان بود که یاد و خاطره ابراهیم شکیبایی لنگرودی را با شعر خوانی و سخنرانی های خود پاس داشتند در فواصل برنامه ها موسیقی اصیل و محلی نیز اجرا گردید.گفتنی است شاعر خوش قریحه و صمیمی لنگرود علی محمد مسیحا مجری این مراسم بود.
وب سایت اختصاصی شیون فومنی ضمن تسلیت درگذشت این شاعر با احساس لنگرودی به خانواده ی محترمش و جامعه ی شعر و ادب گیلان خاصه شاعران صمیمی لنگرود نظر شاعر معاصر شیون فومنی درباره شعر شکیبایی لنگرودی بهمراه چند نمونه شعر گیلکی و فارسی شکیبایی را تقدیم ادب دوستان می نماید.یادش گرامی باد.نوع: توليد ويژه صوتی

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

کاری از :معصومه مفیدی