سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

ابراهیم فخرایی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ابراهیم فخرایی

ابراهیم فخرایی


فخرایی ، نویسنده ، محقق و مبارز راه آزادی به سال 1317 ، هـ . ق برابر با 1379 هـ .ش در رشت چشم به جهان گشود . وی روزنامه نگار ، وکیل ، قاضی ، مؤلف و پژوهشگر گیلانی است که در طی زندگی پربارش آثار ارجمندی از خود به یادگار گذاشته است و به علت عشق وافری که به زادگاهش گیلان داشت ، بیشتر تحقیقات وی در زمینه های گوناگون گیلان شناسی بود . فخرایی  میهن پرستی شجاع بود که کتابش « سردار جنگل » را در اوج قدرت شاه برای دکتر مصدق پست کرد و در ابتدای آن نوشت : « هدیه خونین و غرورانگیز آزادیخواهان گیلان به رهبر رادمردان و سرور آزادگان ایران » .
در سال های جنگ جهانی اول و با باز شدن پای سربازان روس و انگلیس به ایران ، کانون انقلابی جنگل تشکیل شد . ابراهیم آن روزها ، شانزده سال بیش نداشت که مجذوب سخنان میرزا حسین خان کسمایی شد و به انقلابیون پیوست و پس از خاموشی نهضت جنگل مدتی را در خفا به  سر برد و روزگارش را به سختی گذراند . وی در سال 1301 با انتشار روزنامه ی « پیام » فعالیت های سیاسی و اجتماعی اش را از نو آغاز کرد . پیش از انتشار این روزنامه وی به تدریس در مدارس رشت می پرداخت و پس از تعطیل شدن پیام سردبیر روزنامه ی طلوع شد که از سال 1302 تا 1304 که توقیف شد ، 69 شماره منتشر کرد .
در سال 1306 شمسی به همکاری با هیئت مؤسس جمعیت نشر فرهنگ گیلان پرداخت و با کمک اعضای هیئت ، کتابخانه ملی رشت را بنیان کرد ، وی در دی ماه همین سال به انتشار مجله « فروغ » دست زد اما پس از انتشار شماره ي دوازدهم تعطیل شد . زمانی که علی اکبر داور، وزیر عدلیه وقت، برای تربیت قضات شایسته کلاس های قضائی برگزار کرد ، فخرایی نیز دوره دو ساله کلاس ها را طی کرد و با موفقیت به پایان رساند و بعد از اتمام تحصیلات در سمت های مختلف از جمله ریاست دادگستری استان به خدمت پرداخت و پس از بازنشستگی مشغول به کار وکالت شد .
وی وزیر فرهنگ کابینه جنگل بود و خود می گوید " خدمتگزار فرهنگ بودم از آن جایی که مرحوم جنگلی به آموزش زبان و با سواد شدن فرزندان روستاییان و تعمیم فرهنگ برای همه طبقات علاقه ي فراوان داشت . فلذا مرا که شنیده بود در عالم دانشجویی سختکوش بوده ام مأمور اجراء نیتش کرد و من توانستم با یک بودجه قلیل چند مدرسه ابتدایی در صومعه سرا ، شفت ، فومن ، ماسوله و کسما دایر کنم . "
ابراهیم فخرایی در 16 بهمن 1366 در سن 88 سالگی بدرود حیات گفت و در گورستان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد . چهار سال بعد در دی ماه 1370 کالبد وی با مراسمی ساده به زادگاهش رشت انتقال یافت و در بقعه سلیمان داراب رشت و در جوار مرقد سردار جنگل به خاک سپرده شد . از وی آثار زیر به جا مانده است :
سردار جنگل ( میرزا کوچک خان ) ، گیلان در جنبش مشروطه ، گیلان در گذرگاه زمان ، گیلان در قلمرو شعر و ادب ، گزیده ادبیات گیلکی ، وی مؤلف چند کتاب درسی ، اخلاق و تعلیمات مدنی ، تاریخ و گنجینه ادب است .
از وی مقالاتی نیز به چاپ رسیده است . « نقش سرایندگی در رشد شخصیت » که درباره زیبایی گویش گیلکی است و نیز « اشرف الدین حسینی ( نسیم شمال ) » که مسیر او در گیلان نامه به چاپ رسیدند از این جمله اند .