رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

عاشورای حسینی - مصلی - نمایش محتوای صدا

 

 

عاشورای حسینی - مصلی

Loading the player...

 

شهادت مظلومانه سيد الشهدا و يارانش در کربلا، تاثير بيدارگر و حرکت آفرين داشت‏و خوني تازه در رگهاي جامعه اسلامي دواند و جو نامطلوب را شکست و امتدادهاي آن‏ حماسه، در طول تاريخ، جاودانه ماند.حتي در همان سفر اسارت اهل بيت نيز تاثيرات ‏سياسي اين حادثه در انديشه‏هاي مردم آشکار شد. گروهي از اسرا را که به شام مي‏بردند، چون به تکريت رسيدند، مسيحيان آنجا در کليساها جمع شدند و به نشان اندوه بر کشته ‏شدن حسين‏ «ع‏»، ناقوس نواختند و نگذاشتند آن سربازان وارد آنجا شوند.به شهر «لينا» نيز رسيدند. مردم آنجا همگي گرد آمدند و بر حسين و دودمانش سلام و درود فرستادند وامويان را لعن کردند و سربازان را از آنجا بيرون کردند.چون خبر يافتند که مردم‏ «جهينه‏» هم جمع شدند تا با سربازان بجنگند وارد آن نشدند.به قلعه‏ «کفر طاب‏» رفتند، به آنجا نيز راهشان ندادند.به حمس که وارد شدند، مردم تظاهرات کردند و شعار دادند: «اکفرا بعدايمان و ضلالا بعد هدي؟» و با آنان درگير شدند و تعدادي را کشتند.

شور انگيز ترين صفحات تاريخ، شرح حال رجال و پيشواياني است که براي سعادت خانواده، جامعه و يا ملت خود قيام کرده و با وجود خطرات فراوان، جانفشاني ها کرده و حماسه آفريده اند و سعادت وآزادي را در کام مردم پس از خودشيرين ساخته و نام خود را در رديف حماسه سازان و فداکاران تاريخ ثبت کرده اند.

امسال عاشورای حسینی گیلان باشکوه تر از سال های گذشته با مرکزیت مصلای شهر رشت برگزار شد و در این مراسم مردم اطعام شدند. مراسم شب عاشورای حسینی در مصلی رشت برگزار شد این مراسم با سخنرانی حجت السلام عبدی ادامه یافت و با مدیحه سرایی برادران خدادادیان، رنجبر و رضویان ختم گردید.

نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز سید و سالار شهیدان در نقاط مختلف گیلان و در رشت مصلای امام خمینی (ره) این شهر به امامت حجت‌الاسلام غلامرضا شفیعی‌زاده امام جمعه موقت رشت اقامه شد.

هیئت‌های عزاداری حسینی و عاشوراییان با نوای دل‌انگیز اذان نماز ظهر عاشورا را برپا کردند که نشانه اهمیت نماز اول وقت امام حسین (ع) است.

عوامل برنامه:

تهیه کننده: عبدالله جلالی

دستیار تهیه: شهرام جعفری

کارگردان: فردین مهرآیین

صدا: حمیدرضا یاسوری

نور: فکر جوان

تصویربرداران: مهدی پژمان – عباسی مقدم – احمدی

تدوین: رضا زارع

مهندس فنی: محمدرضا کاظمی

تکنسین فنی: لطف زرعی