رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

یادگاری - نمایش محتوای صدا

 

 

جدیدترین تولیدات رادیو

« بازگشت

یادگاری

هشت سال دفاع‌ مقدس یکی از نقاط عطف در تاریخ معاصر ایران بوده و بیانگر مقاومت هشت ساله یک ملّت انقلابی در مقابل دشمنی است که از سوی همه قدرت‌های وقت مورد پشتیبانی بود. تاریخ هشت ساله جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران به مثابه معدنی است که انتهایی برای آن نمی‌توان تصور کرد. این مخزن، انباشته از فرهنگ‌های مختلفی است که در این صحنه، فرصت بروز یافته و جوانان مسلمان ایرانی در بالاترین حد ممکن آنها را به منصه ظهور رسانده‌اند.

با بررسی جنگ تحمیلی، به این نتیجه می‌رسیم که اگر چه جنگ ویران‌گر و از نفرت‌انگیزترین پدیده‌های اجتماعی است، اما رزمندگان اسلام زیبائی‌هایی را در میان این زشتی آفریدند که می‌توانیم امروزه بگوئیم این جنگ به دلیل ماهیت دفاعی آن که بر اساس ارزش‌ها و باورهای اعتقادی شکل گرفته یک جنگ الهی و محل فضیلت‌های انسانی بوده است که می‌توان دستاوردهای آن را به عنوان الگوئی تمام عیار برای نسل کنونی و نسل‌های آتی مطرح کرد. به تعبیری دیگر، اگرچه جنگ مشکلاتی را به بار آورد ولی در مجموع، توده مردم را با مؤلفه‌هائی همچون خودکفائی، استقامت، پایداری، عزت و شرف آشنا کرد.

فرهنگ دفاع مقدس به ما آموخت که چگونه روی پای خود بایستیم، ریشه‌های پربار انقلاب اسلامی‌مان را محکم و حُسن برادری و وطن پرستی را در نهاد یکایک ملت بارور کنیم. تحت این شرایط، یادآوری جنگ، خاطرات تلخ و آزاردهنده را به همراه نخواهد داشت و بازگوئی خاطرات آن دوران، می‌تواند در کنار تمام دردها، رنج‌ها و غم‌هایش ‌یادآور دوران خاصی از عزت، شرف، غرور و حماسه باشد که از زیبائی‌های خاص خود برخوردار است. شناساندن این فرهنگ موجب تقویت روحیه ملی شده و ارائه دهنده تجربه‌ای واقعی از حکومت دینی در عصر حاضر و به تعبیری کاربرد دین در جامعه است.

این برنامه یک برنامه رادیویی است با ساختار گفتگو – مستند و روایت حسین سربلند گزارشگر جبهه ها از خاطرات خود به مدت 25 دقیقه به صورت زنده از رادیو گیلان تولید و پخش گردید.

 

عوامل برنامه:

نویسنده: مهدی آذری

تهیه کننده: مهدی آذری

صدابردار: معصومه همتی