رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

ویژه برنامه صبح بخیر گیلان - نمایش محتوای سیما

 

 

ویژه برنامه صبح بخیر گیلان

Loading the player...

در مصباح شیخ طوسى آمده است :
وفات حضرت زهرا بنا بر قول ابن عباس در روز بیست و یکم ماه رجب بود.
مؤلف گوید: اکثر تواریخ راجع به ولادت و وفات و مدت عمر شریف حضرت زهرا علیهاالسلام با یکدیگر قابل تطبیق نیستند. نیز تواریخ وفات آن بانو با آن روایت صحیحى که از حضرت امام محمدباقر علیه السلام قبلا گذشت که فرمود: مدت عمر آن حضرت بعد از پدر بزرگوارش هفتاد و پنج روز تطبیق نمى کنند.

زیرا اگر وفات پیامبر خدا در روز بیست و هشتم ماه صفر بوده باشد وفات حضرت زهرا علیهاالسلام در اواسط ماه جمادى الاولى بوده و اگر رحلت رسول خدا چنانچه اهل سنت مى گویند، در روز دوازدهم ماه ربیع الاول بوده باشد وفات فاطمه علیهاالسلام اواخر ماه جمادى الاولى بوده است.
آن روایتى را که ابوالفرج از امام محمدباقر نقل کرده که حضرت فاطمه علیهاالسلام مدت سه ماه بعد از پدرش زنده بود مى توان با اینکه مشهور است شهادت آن حضرت در سوم جمادى الاخر بوده تطبیق کرد و آن روایتى که ابوبصیر به روایت طبرى از حضرت صادق نقل نموده است نیز این موضوع را تاءیید مى نماید و ممکن است که متعرض آن چند روز اضافى نشده باشد.ابوالفرج اصفهانى در کتاب مقاتل الطالبیین مى نویسد: درباره اینکه حضرت فاطمه علیهاالسلام چقدر بعد از پدر بزرگوارش زنده بود اختلاف است ، حداکثر آن را هشت ماه و حداقل آن را چهل روز نوشته اند.
ولى آنچه که صحیح و ثابت به نظر مى رسد این است که حضرت امام محمدباقر علیه السلام فرمود: آن بانوى مظلومه مدت هفتاد و پنج روز زنده بود.

در مصباح کفعمى و مصباح المتهجدین آمده است : در سوم جمادالثانى سال یازده هجرى وفات حضرت فاطمه علیهاالسلام واقع شد.

ویژه برنامه صبح بخیر گیلان به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ایام فاطمیه از شبکه باران پخش می گردد.


عوامل اصلی برنامه :

تهیه کنندگان: حجت زیرک - بهمن احتسابی

کارگردانان: حمید شیراوژن ، علی باباخانی، ابوذر باقر سلیمی

تصویربرداران: محمدرضا بهروز ، نادر امیدوار، مهدی پژمان، مسعود پژهان