جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

شهر ما - نمایش محتوای خبر

 

 

شهر ما

شناسه : 64352164
Loading the player...
 

 

بسیج به لحاظ لغوی به معنای سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ : عزم و اراده، آماده سفر شدن و آماده ساختن نیروهای نظامی یك كشور برای جنگ می باشد. ( دهخدا ، 1372 )
به نظر ما بسیج یك حركت منظم و سارمان یافته اجتماعی است كه با توجه به فرهنگ هر جامعه و به اشكال مختلفی در اثر شرایط خاصی مانند جنگ، حوادث غیر مترقبه و حتی در زمان صلح و آرامش به صورت آماده باش بوجود می آید.

در جامعه ما نیز بسیج یك نهاد اجتماعی است . همانند خانواده كه به صورت عضوی از ساخت و نظام اجتماعی جامعه است به شمار می آید، نهادی كه با هدف پاسداری از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامی قابل تصور نیست.
در اساسنامه بسیج مستضعفین ، بسیج را به این صورت تعریف كرده اند: «بسیج نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری كه هدف آن نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاكمیت قانون خدا در جهان طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تقویت كامل بنیه دفاعی از طریق همكاری با سایر نیروهای مسلح و همچنین كمك به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غیر مترقبه می باشد. » ( سپاه از دید قانون 1362 )

عملکرد، رفتارها و نگرش های مسئولان شهری و شهروندان در سرنوشت هر شهر دخالت دارد. شهروندی که خود را عضوی از خانواده بزرگ شهری می داند و تلاش می کند همواره وظایف شهروندی را به خوبی انجام دهد باعث می شود رفتارهای شهروندی و اجتماعی شده در دیگران نیز پرورش یابد.

مطالعات نشان می دهد که شهروندان مسئولیت پذیر و آشنا به حقوق شهروندی خود به خود به وجود نمی آید، بلکه در اثر آموزش مهارت های زندگی جمعی و تحت آشنایی با فرهنگ شهرنشینی اهالی می آموزند، چگونه در یک شهر زندگی کنند، چگونه حریم خصوصی دیگران را محترم بشمارند و در نهایت چگونه در اداره یک شهر مشارکت نمایند.

شهر خوب یافتنی نیست، بلکه ساختنی است. شهر خوب را شهروندان خوب می سازند در حالی که خود نیز به همراه آن ساخته می شوند. ویژه برنامه « شهرما » به مناسبت هفته بسیج از رادیو گیلان تهیه و پخش می نماید. این برنامه رادیویی به خاطر اهمیت موضوع هر روز غیر از جمعه از ساعت 9:15 بمدت 45 دقیقه به طور زنده از صدای گیلان پخش می شود. در برنامه شهر ما مشکلات شهر و شهروندان و مخاطبان، پاسخگویی مسئولان مربوطه و پوشش اخبار در سطح شهر مطرح می شود.

 

       
       

برنامه های رادیو گیلان روی موج AM با فرکانس 1251 کیلوهرتز و با موج MW با فرکانس 657 کیلوهرتز پخش می شود.

 

 

 

 

تاریخ تولید: 1393

تهیه کنندگان: محمدرضا درودی، محمدرضا رمضانی، سکینه ربیعی، معصومه سلحشور،حسین صدیقی

نویسندگان: محمد نبی نوروزی، روزبه فروتن

گویندگان: حسین سیری، بهرام نوری، احمد قدسی، مهدی آذری، طیبه رحماندوست و امیر حسینی

گزارشگران: محمد نبی نوروزی، فاطمه صارمی، غفار کشاورز