جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حقوق بشر در اسلام - نمایش محتوای خبر

 

 

حقوق بشر در اسلام

شناسه : 64343815
Loading the player...
بی تردید از دیدگاه اسلام انسان موجودی ارزشمند است که باید به عنوان یک موجود با شعور و دارای اراده و اختیار و به دید احترام به او نگریست. قرآن کریم و هنگام بیان نقشه خلقت انسان به فرشتگان از او به عنوان خلیفه و جانشین خود یاد می کند و فرشتگان را به سجده و خشوع در برابر او امر می نماید.

( سوره بقره) و به کرامت و بزرگداشت انسان تصریح می نماید ( اسراء )، قرآن در اصل همه انسانها را در گوهر انسانیت، فضیلت، ارزش و حیثیت ذات انسانی، یکی می داند و رنگ، نژاد، قومیت و میلیت را به عنوان وسیله تشخیص حساب می کند،

نه امتیاز و برتری ( سوره حجرات)، اساساً مبارزه پیامبران و بزرگان دینی در طول تاریخ، در جهت درهم شکستن امتیازهای طبقاتی و تفاخر ها و برتری جویی های ناشی ازقومیت، نژاد، ثروت و غیره و ارزش دادن به شخصیت ذاتی انسان و آزادی او بوده است. عبارت معروف علی بن ابیطالب ( ع) که «بنده دیگری مباش در حالی که خدا تو را آزاد آفریده است »  با تأکید بر توجه دادن انسان به ارزش ذاتی خود و نفی اسارت و بردگی او به هر شکلی است.

اما حقوق بشر از سالهای آغازین تشکیل سازمان ملل هموراه به صورت ابزاری سیاسی در دست دولتمردان غربی و آمریکایی مبنایی برای برخوردهای دوگانه با متحدان و مخالفان آنها بوده است. پس از پیروزی انقلاب، همواره یکی از ابزارهای فشار علیه جمهوری اسلامی ایران توسط غرب و به ویژه آمریکا، موضوع حقوق بشر بوده است.

برنامه رادیویی« حقوق بشر در اسلام » جمعه ها از ساعت 21 به مدت 12 دقیقه از رادیو برونمرزی گرجی در گیلان روی موج متوسط MW 702 کیلوهرتز برای مخاطبان گرجستانی پخش می شود.

این برنامه تلاش دارد مبانی حقوق بشر در اسلام را تشریح نماید و مخاطب را با نگاه اسلامی به حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران آشنا نماید.

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: بهروز رفیعی

گویندگان: خانمها:  گوگونانی، باتواشویلی و آقای تسوتنه مکریشویلی