سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تاسوعای حسینی در رودسر - نمایش محتوای خبر

 

 

تاسوعای حسینی در رودسر

شناسه : 64330614
Loading the player...
تاريخ اسلام پر از حوادثي است که در گذر زمان اتفاق افتاده و بسياري از آنها، به مرور زمان، کهنه و متروک گرديده و به فراموشي سپرده شده است، امّا در اين ميان، واقعه کربلا و نهضت مقدس امام حسين (ع) است که، نه تنها به مرور زمان و گذشت دوران فراموش نگرديده و از صفحه تاريخ محو نشده، بلکه هر چه زمان بر او گذشته بر عظمت آن حادثه و اهميت آن افزوده گشته است.
مسلمانان و پيروان مکتب اهل بيت (ع) در هر سال ياد و خاطره آن حماسه خونبار را با گريه و اشک بر مظلوميت آن امام شهيد و ياران فداکارش با هيجان و شکوه بيشتر و بهتر از سال هاي قبل برگزار مي کنند و هر چه از زمان آن قضيه مي گذرد عظمتش بيشتر، جايگاهش رفيع تر و بر خواري و ذلت دشمنانش افزوده مي شود و اين همان معجزه ي حضرت سيدالشهدا (ع) و کرامت جاويد عاشورا است.
گیلانیان همچون مردم سایر مناطق ایران، آداب و رسوم ویژه ای برای سوگواری حسین بن علی (ع) دارند. مردم سعی می کنند تا در روزهای نهم و دهم محرم، به زادگاه خود بروند و در جمع بستگان و آشنایان خود در مراسم عزاداری شرکت کنند. امامزاده ها، بقعه ها و مکان های مقدس، نقطه تمرکز دسته های عزادار است. روضه خوانها اغلب مداحان محلی هستند که گاه علاوه بر فارسی به زبان های مختلف گیلکی، تالشی و یا آذری نیز مرثیه می خوانند.
اعتقاد و باور خاص مردم به حضرت ابوالفضل العباس (ع)، علي اکبر (ع)، علي اصغر (ع)، حربن يزيد رياحي و زنان و کودکان سيدالشهدا (ع)، در ايام ماه محرم الحرام و برگزاري آيين‌هاي ويژه سوگواري به نام آنان نمونه‌اي از باورهاي مذهبي مردم استان گيلان است.
تجمع بزرگ تاسوعای حسینی شهرستان رودسر از شبکه باران و شبکه های سراسری به صورت زنده پخش گرید.
 
سال تولید: 1393
تهیه کننده: صادق میرزایی
دستیار تهیه: هادی زنده دل
کارگردان: حمید شیراوژن
صدابردار: بابک علینژاد
نورپرداز: مهرداد محزون
تصویربرداران: محسن نوربخش – محمدرضا بهروز – علی قلی زاده – مازیار دارایی – مهدی پژهان - رحیمی
تدوین: رضا زارع
مهندس فنی: مجید میرزا بیگی
سی انجی: رحیمی